Чуждестранните инвеститори в турски държавни облигации започнаха да разпродават част от активите си, като това става с темпо невиждано през последните две години, пише Bloomberg.
Това се случва на фона на огромен корупционен скандал разтърсил турското правителство и което доведе до ставка на трима министри и подмяна на половината кабинет. „Примката" около премиера Реджеп Ердоган през последните часове се стяга още повече след като стана ясно един от синовете му също е заподозрян за участие в незаконните.
Продаденият турски дълг за последната седмица от страна на инвеститорите е в размер на 532 млн. долара от общо 53.8 млрд. долара, които се държат от различни банки, фондове и други участници на финансовите пазари. Предишната седмица ДЦК в размер на 1.38 млрд. долара смениха собствениците си. През май, преди да избухнам масовите антиправителствени протести, външните инвеститори държаха 72 млрд. долара турски дълг.
Днес лихвите по две годишните облигации на турското правителство нараснаха с 0.17 процентни пункта до 9.73 пункта като от началото на годината ръстът на премията е с 3.58 процентни пункта.
Вчера лирата се понижи с 2.2% до рекордно ниска стойност спрямо долара от 2.14 лири за долар. Понижението на турската валута от началото на годината е в размер нацели 16%



USD
CHF
EUR
GBP