Стандарт: Разсрочват по-лесно данъците на фирмите
Бизнесът много по-лесно и по-бързо ще получава разрешение за разсрочване и отсрочване на дългове към хазната. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които бяха приети от Министерски съвет. Целта е да се подпомогнат фирмите, които имат временно финансово затруднение и не могат да платят данъчните и осигурителните си задължения. В момента за получаване на разрешение от НАП за отсрочване или разсрочване на дълговете фирмите трябва да отговарят на редица условия, което прави приложението на този механизъм почти невъзможно. Например фирмите трябва да докажат рентабилност за последните две години и да дадат добри прогнози за бъдещото си развитие.
Още от статията във в. Стандарт
Капитал: Проблемът с бързите кредити става все по-видим
Бързите и често много скъпи заеми събудиха вниманието на управляващите. Първо депутати заговориха за затягане на регулациите на небанковите финансови институции, сред които е и слагане на таван на лихвите по малките потребителски кредити, а вчера прокуратурата образува проверка в сектора. Тя обаче не е в конкретни фирми, а в БНБ и Комисията за защита на потребителите (КЗП). Прокуратурата ще проверява как двата регулатора защитават клиентите, които ползват т.нар. бързи кредити.
Поводът за проверката е излъчен репортаж по "Нова телевизия", в който се разказва за фирма за бързи кредити, която продължава да плаши клиент със съд и саморазправа, въпреки че той е погасил задълженията си към нея.
Още от статията във в. Капитал
24 часа: Още не е решено колко чиновници съкращават
Още няма решение на кабинета колко чиновници ще се съкращават. Това каза вицепремиерът Даниела Бобева, която е и шеф на Съвета по административна реформа.
Има време, това ще се прави в рамките на бюджетната процедура, отговори тя на въпрос на "24 часа". В центъра на държавните разходи са и тези за администрация, така че в рамките на процедурата щяло да стане ясно какво е решило правителството. Сега кабинетът не е взел окончателно становище. Бобева обясни, че се водят дискусии.
"Дава се свобода на министрите, на ръководителите на ведомства да провеждат ефективни политики с предвидените бюджети. Ще обсъждаме решенията за съкращенията, след като в кабинета се уточнят как точно ще се проведат мерките за намаляване на разходите в публичната администрация", каза тя.
Още от статията във в. 24 часа
Сега: Правителството се паникьоса за бежанците
Правителството ще предприеме серия от спешни мерки заради задълбочаващата се криза с бежанците. На извънредно заседание в понеделник ще бъдат отпуснати нови 27 млн. лв., съобщи зам.-министърът на вътрешните работи Васил Маринов.
Парите ще се използват за овладяване на ситуацията до края на годината. Над 20 млн. лв. от тях ще отидат за МВР, под шапката на което е Държавната агенция за бежанците. Извънредната субсидия трябва да покрие разходите и на всички останали институции, ангажирани с проблема. Маринов не отговори на неколкократно зададения въпрос на базата на какви очаквания за потока от бежанци са правени разчетите. В момента броят им е 6503-ма. Според МВР до края на годината те ще надхвърлят 11 хиляди.
Монитор: Веригите въртят 45% от търговията с храни
До края на годината почти половината от търговията с храни ще се става в магазините на големите търговски вериги. Очаква се през 2013 г. техният дял да се увеличи с 5 на сто и да достигне 45%, съобщи вчера председателят на Сдружението за модерна търговия Николай Петров. Промяната става за сметка на дребните търговци и бакалиите, които имат все по-малко клиенти.
Тенденция съвсем не е нова и през 2012 г. големите хипермаркети са отхапали 5% дял от общия обем на сделките с продоволствия. Тази статистика отчита оборотите на веригите, които влизат в топ 50 у нас. Освен известните големи компании, в класацията са включени и регионални вериги, които не са познати в цялата страна, уточни Петров. На първите десет мегатърговеца пък се пада една трета от 45-процентния дял.
Още от статията във в. Монитор
Труд: 490 000 лева за анкета харесват ли ни пътищата
Социологическо проучване за това какво мислят хората за състоянието на пътната мрежа си поръчва Агенция "Пътна инфраструктура". Ведомството смята да плати до 489 955 лв. на фирма, която да разработи въпросник и направи анкетата. Това става ясно от обявление в регистъра на обществените поръчки.
Целта е да се разберат "обществените възприятия за състоянието на пътната мрежа и услугите, предоставяни на ползвателите на пътища". Освен това ще се търси мнението на хората за качеството на пътните проекти, строителството на магистрали и шосета, за поддържането на мрежата.