"Властта щедро раздава бонуси на чиновниците", съобщава от първа страница в. "Сега"

Властта раздава щедро бонуси, установи проверка на "Сега". Скандално е, че някъде се получават пари само защото има такава нормативна възможност - без реално работата на чиновниците да се е подобрила. На други места са вземали премии просто за изпълнени служебни задължения.
В регионалното министерство например са поощрени хората, участвали в комисия за подготовка на промени в правилника за прилагане на закона за държавната собственост. От началото на годината до края на май са изплатени общо 25 300 лв. за 17 души, или по 1488 лв. на човек. Работата по нормативни актове обаче е част от задълженията на чиновниците, за което те получават заплата.
Други 47 611 лв. са изплатени в МРРБ като бонуси за 83-ма служители от дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" - за проверки на подписки по закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. В края на годината такава проверка бе разпоредена по искането за провеждане на референдум за членството на Турция в ЕС. Проверявана бе и подписката на РЗС за промяна в конституцията, с което бяха ангажирани дори агентите от ДАНС.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Европейските банки ще спасяват Гърция ", извежда на първа страница Дневник"

Европейските банки и политици са все по-близо до споразумение, което ще помогне на Гърция да избегне фалита, съобщи "Ройтерс". Кредиторите ще приемат да участват в новия спасителен пакет за Атина, като презапишат облигациите на страната в деня на падежа им и така всъщност ще се съгласят да получат инвестициите си след няколко години, а не веднага.

Условието южната ни съседка да продължи да получава международно финансиране обаче остава парламентът й да одобри нов пакет от антикризисни мерки - последният вариант на такъв беше одобрен в петък от европейските лидери. Обсъждането му в гръцкия парламент трябва да започва във вторник.

Прочети още от статията на в"Дневник"


"Хайка за длъжници във „Фейсбук" , четем на първа страница на в. "Монитор"

Бирник от Русе започна да лови длъжници на хазната чрез „Фейсбук". Публичният изпълнител от офиса на Националната агенция по проходите в крайдунавския град решил да използва социалната мрежа, за да се свърже с некоректни платци.
Преди няколко дни сам издирил профилите във „Фейсбук" на 6 собственици на задлъжнели фирми. Бирникът обяснил пред колегите си, че е оставил съобщения на „стените" на бизнесмените в социалната мрежа. В текста не посочил от коя държавна институция издирват длъжниците, като само написал, че ги очакват за важно уточнение на улица "Майор Атанас Узунов" 19 в дунавския град.
За голяма част от бизнесмените в града този адрес е добре известен, тъй като там се намира офисът на НАП в града. Така след няколко часа
нередовните бизнесмени веднага се досетили
къде и защо ги канят. Освен това адресът вече им бил добре познат от многобройните официални съобщени и покани, които са получавали да се явят, за да се договорят с приходните служители за неуредените си задължения. Вероятно и други потребители на „Фейсбук" са видели съобщението и са разбрали за неудобната ситуация, в която са изпаднали приятелите им.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Българската икономика расте с 3,2 на сто, в еврозоната - с 2%", четем на първа страница на в. "Класа".

Некоординираното преструктуриране на гръцкия дълг може да доведе до повишен стрес в банковия сектор у нас
Българската икономика ще отбележи растеж от 3,2 на сто през тази година, който ще се ускори до 4,8% през 2012 г. и 5,6% през 2013 г. Това сочи новата лятна прогноза на консултантската компания Ernst & Young. Така очакванията на експертите за тази година намаляват спрямо предишния пролетен преглед, в който бе заложен растеж от 3,3 на сто. Те все още са по-ниски от правителствените прогнози, които сочат възстановяване на родната икономика през тази година от 3,6 на сто.
През първото тримесечие на 2011 г. БВП у нас е нараснал само с 0,5%, което е по-малко от средната стойност за 2010 г. Това се дължи на изключително слабото потребление от домакинствата и публичните компании, въпреки че износът е продължил да се увеличава с тримесечен растеж от 4,6%, посочват от консултантската компания. Въпреки това очакванията им се базират на големия догонващ потенциал на българската икономика и нейните силни резултати от периода преди кризата.
Експертите отчитат и рискове заради несигурността на развитието на ситуацията извън страната и най-вече заради повишената турболентност на европейските суверенни дългови пазари, като преструктурирането на гръцкия държавен дълг изглежда все по-вероятно. Ако европейските власти не се справят с тази ситуация добре, последиците за ЕС могат да бъдат жестоки.

Прочети още от статията на в. "Класа"

"Плащат на София за пришълците", пише на първа страница в. "Стандарт"


Правителството ще плаща бонуси на София затова, че е политически и административен център на държавата. Това е записано в проекта на Закон за столицата на Република България, с който "Стандарт" разполага. Идеята е, че освен "кореняци" софиянци в града живеят, работят и пребивават пришълци от страната и от чужбина. Населението на Столичната община се състои от гражданите с постоянен адрес, но местната общност обхваща всички, които "имат регистрация, осъществяват дейност или ползват услугите на територията на града". Затова и при определяне на държавната субсидия за столицата броят на населението ще се умножава по коефициент 1,3. В проектозакона се казва, че парите са за изпълнение на столичните функции на града. Те ще се дават според прогнозни разходи, представени от кмета. Средствата са отделно от субсидията за така наречените делегирани дейности за образование и здравеопазване, както и от определените за капиталови разходи суми.
Държава и община ще планират заедно и ще си сътрудничат при провеждането на съвместни инициативи, пише още в проектозакона. Кметството е длъжно да осигурява нормални условия за работа на централните държавни органи, както и на чуждите представителства. Държавата пък ще компенсира разходи и пропуснати ползи на града в ролята му на столица. Парите ще допълват местния бюджет, тъй като за почти всички обществени здания по закон не се отчита данък сгради.

Прочети още от статията на в. "Стандарт"

"Новият застрахователен данък тормози и стари клиенти", пише в. "Сега"


Граждани и фирми плащат по-скъпи полици заради новия застрахователен данък. Той бе въведен от Нова година, но се дължи и за договори, сключени преди това и предвиждащи разсрочено плащане. Читатели на в. "Сега" споделиха, че това ги е изненадало неприятно. Някои получили ултиматуми по телефона от своите застрахователи, че трябва да внесат данък в едномесечен срок. Ставката е 2%, което за "Автокаско" на стойност 500 лв. например означава 10 лв., ако премията се плаща наведнъж, или 2.50 лв. при 4 вноски.
С новия данък, който правителството прокара като антикризисна мярка, за да пълни бюджета, се облагат почти всички застраховки - на имущества, кредити, "Каско", "Заболяване", "Злополука", "Гражданска отговорност и т.н. Пощадени са застраховките "Живот", договорите по презастраховане и др.
Според евродирективата застрахователите могат да поемат налога и за своя сметка, не е задължително да го събират от клиентите, коментираха депутати от ГЕРБ. Законът изисква компаниите да начислят данъка и да го внесат. В противен случай ги чакат глоби от 500 до 4000 лв. Размерът на данъка задължително се посочва в застрахователния договор на отделен ред. Изключение има само през тази година за старите полици с разсрочено плащане.


Прочети още от статията на в. "Сега"


"Симеон Дянков: Следващите две години ще са за икономическа политика и развитие", пише в интервю за "Дневник"

Да започнем с една от злободневните теми, която вълнува и много от нашите читатели със собствен бизнес - защо се наложи удължаването на срока за свързване на касовите апарати със сървърите на НАП?
- Защото се оказа, че технологично не е възможно всички 380 хил. търговски обекта, регистрирани и нерегистрирани по ДДС, да се свържат до края на септември. Защо НАП са смятали, че може да стане, е друга интересна тема, по която се занимавам, но е факт, че технологично щеше да е невъзможно. Тогава остана идеята колкото можем да включим, а на другите да им дадем време.

По-добре е отрано да се знае и така е най-честно. Удължаването на срока с 6 месеца до 30 март би трябвало да стигне за всички. А след като се видя, че планирането на НАП не е било толкова добро, сега с моя екип ще следим този процес да се изпълни. Междувременно така ще се подпомогне малкият бизнес. Бил съм на срещи с бизнесмени из страната и те са ме питали не може ли това да се отложи.

Не са ли ощетени фирмите, които вече са си направили разходите?
- Може и така да се каже, но е по-добре да не се ощетят всичките 380 хил. фирми. Пак казвам, ако беше технологично възможно до края на септември - прекрасно, защото помага за изсветляването на икономиката, но се оказва че не може.

Като тръгнахме с фискалните апарати за бензиностанциите, те ни казаха че това не може да стане за една година. А то стана за три месеца и половина. Явно като се фокусираме някъде и тръгнат нещата, както сега се занимаваме с аптеките, до края на август това ще стане. Да се организира това нещо за един сектор е горе-долу възможно, но за всички сектори - доста си бяхме надценили възможностите.

Прочети още от интервюто на в"Дневник"


"Инвестираме 1 млрд. лв. в републикански пътища", информира в. "Класа"

1 млрд. лева ще вложим в ремонта на второкласни и третокласни пътища през тази и следващата година, каза вчера регионалният министър Росен Плевнелиев по БНР. Парите за тях се отпускат от Оперативна програма „Регионално развитие" (500 млн. лв.), инвестиционни заеми (400 млн. лв.) и от националния бюджет (100 млн. лв.).
Статистиката сочи, че около 56 на сто от пътната инфраструктура е в средно и лошо състояние. Причината за това е, че в периода от 1985 г. до 2001 г. не са правени редовни ремонти. „От 2001 г. до 2009 г. са рехабилитирани между 300 и 500 км на година, а сега за три години ще бъдат ремонтирани 3100 км, което показва, че се работи три пъти по-ефективно по пътищата втори и трети клас", заяви Плевнелиев.
Общо 108.195 млн. лв. са платени на изпълнителите на магистрала „Тракия", които са 22.31% от стойността на проекта, според данни на агенция „Пътна инфраструктура". От началото на годината строителите на обекта „Обединение магистрала „Трейс" (лот 2), „Актор" (лот 3) и сдружение „Тракия 4" (лот 4) са получили общо 84 млн. лв. Според разчетите на агенцията до септември ще бъдат изплатени още около 52 млн. лв. Най-голяма сума ще получи „Актор"- 30.169 млн. лв., на „Трейс" ще бъдат платени 2.619 млн. лв., а на сдружение „Тракия 4"- 19.677 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "Класа"

"Туристическият данък остава в общините", пише в. "Монитор"

Туристическият данък ще остава в общинските каси, но ще се използва изцяло за целите на туризма. Това ще бъде записано в новия закон за туризма, съобщи ресорният заместник-министър Иво Маринов по време на Дунавска плаваща конференция, която се проведе във Видин.
Сега всички хотели и места за настаняване трябва да плащат данък на база 30% среднодневна заетост. Всяка община поотделно определя размера на тази такса, като най-висока е тя в столицата -
3 лв. на легло за петзвезден хотел
а най-ниска като цяло е в Северозападна България. В повечето общини таксата се дели според категорията на местата за настаняване и тя най-често варира между 80 ст. за най-висока категория и 30 ст. за двузвезден хотел и къща за гости. Сезонните курорти поискаха да не дължат налога на годишна база, тъй като са отворени само през определен период от годината. От икономическото министерство контрираха, че всяка община е гласувала данъкът така, че той да е платим през цялата година.
Прочети още от статията на в. "Монитор"


"Раздават 106 млн. на фермери за магазини", информира в. "Стандарт"

Фермерите ще получат помощи, за да отворят свои бакалии. Това предвижда проект за нова схема за подпомагане на земеделските стопани на стойност над 106 млн. лв., качен на интернет страницата на фонд "Земеделие". Документът предвижда всеки от стопаните, регистрирани по наредбата за директни продажби на земеделска продукция, да има право да кандидатства за финансиране за изграждане или оборудване на обект за търговия на дребно. Държавната помощ покрива половината от разходите на предприемача. В наредбата е предвидено максималната сума, която може да получи производител на краве, биволско, овче или козе мляко, за закупуване на млекомат да бъде 16 000 лв. Устройството дава възможност на евентуалните клиенти на стопанството да си купят прясно мляко направо от машината. За да вдигнат малко магазинче, производителите на мед могат да вземат 8766 лв., като 7516 лв. от тях може да ползват за изграждане на магазин, а останалите - за закупуване на кантар, щандове и стелажи. Със сто лева повече - 8866 лв., могат да вземат производителите на яйца от кокошки и пъдпъдъци. Фермерите, които имат право да продават директно месо от птици или зайци, пък могат да ползват държавна помощ от над 11 000 лв. за магазин до фермата. С хилядарка отгоре могат да вземат регистрираните за директна продажба на отстрелян дивеч и дивечово месо, както и за всички видове животинска храна. Ако проектът за държавната помощ бъде одобрен от Европейската комисия, сумата от 106 414 036 лв. ще бъде разпределена между всички кандидати до изчерпването й, но не по-късно от 2013 г.