Министърът на икономиката и енергетиката да внесе предложение в Министерски съвет за попълване на държавния резерв чрез внос на зърно, решиха членовете на консултативната комисия за наблюдение и анализ на цените, свикана вчера по разпореждане на министър-председателя Сергей Станишев.

Зърнената криза ще бъде овладяна чрез импорт на приемливи цени и в необходимите количества, включително и от страни извън ЕС. Недостигът на царевица може да бъде преодолян чрез закупуването й от Интервенционната агенция на Унгария и внос от Украйна. Обмислят се количества от около 200 хил. тона, предаде агенция "Ройтерс, позовавайки се на правителствен източник.

При необходимост правителството ще вземе и други мерки за окуражаване на внос на фуражи, както и за нуждите на хранителната индустрия с цел нормализиране на цените.

Министърът на икономиката и енергетиката ще възложи спешна и масирана проверка от Комисията за защита на потребителите за коректното обявяване на цените на стоките в търговските обекти, включително за единица продукт и разфасовки.

По данни на заместник-министърът на земеделието и продоволствието Светла Бъчварова през тази година са произведени 2.2 милиона тона пшеница, а остатъкът от 2006 г. е 150 хиляди тона. Това количество е достатъчно за осигуряване баланса на страната, за фураж и семена. Близо 40 % от него обаче се съхранява в рискови складове и има опасност да влоши качеството си, което ще доведе до загуба за фермерите.

Според членовете на комисията няколко са основните причини за повишаването на цените: климатичните аномалии и свързаните с това очаквания за недостиг на някои стоки; нарастване на потреблението в резултат на повишените доходи на населението от началото на годината, както и увеличаването на туристите от съседни страни и ЕС.

Важни фактори са също увеличаване на цените на хранителните стоки в Европа и в света, цените на петрола и петролните продукти и вероятността от спекулативно повишаване на някои цени, включително елементи на неформални картелни споразумения.