Временно да бъде прекратено събарянето на незаконните постройки в Несебър са се договорили инициативният комитет и Рeгионалната дирекция по строителен контрол в Бургас, съобщи кметът на града Николай Димитров пред БНР.
Под мотото „Старият Несебър - вечен, но и жив" близо 500 протестиращи затвориха провлака между 8 и 12 часа. Те настояваха за спешно възлагане и изготвяне на план за управление на Стария Несебър. Протестиращите не допуснаха машините, които трябваше да премахнат незаконни надстройки на старинните къщи.
Малко преди постигането на договорката за временно прекратяване на акцията, два катера превозиха строителна техника и затворници, охранявани от жандармерията, за да преодолеят блокадата на входа на Стария Несебър и да започнат събарянето на незаконни постройки.
Равносметката е, че са съборени два незаконни магазина и двама души са задържани при сблъсъци между протестиращи и полицейски служители в Несебър.
Според организаторите на протеста липсата на ясни правила за строителството и неизпълнените обещания на институциите през изминалите 20 години за издаване
на строителни разрешителни са довели до проблема, който засяга над 100 семейства в Несебър.
Две жалби от собственици на имоти, които трябва частично да бъдат разрушени, са внесени в Административния съд в Бургас. Протестиращите подготвиха и трета жалба тази сутрин. Очакванията са съдът да реши да бъде спряна процедурата по премахването на пет надстройки на къщи.
Председателят на Административния съд в Бургас Атанас Вълков обаче заяви, че няма техническа възможност съдебните разпореждания да бъдат издадени днес, защото магистратите трябва да се запознаят с документите и преписките на регионалната дирекция за строителен контрол по всеки отделен случай.
Веднага след решението на съда, в общината ще се съберат членове на инициативния комитет, представители на полицията и строителния контрол, за да решат как да действа оттук нататък, обясни още кметът Димитров.
През миналата седмица Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) издаде заповед за събаряне на постройките, което трябва да се случи между 15 ноември и 15 декември. Седем заповеди за принудително премахване в Старинен Несебър са в сила, а срокът за доброволно премахване е изтекъл през август, уточниха днес от ДНСК. В пет от случаите заповедите са обжалвани, а с решения и на ВАС са потвърдени като законосъобразно издадени, а другите две не са обжалвани и са влезли в сила.
Във връзка с организирания масов протест, от ДНСК посочват, че визираните от протестиращите два хотела - до църквата "Св. Йоан Кръстител" и църквата "Св. Стефан", са изпълнени по одобрени от община Несебър и съгласувани с НИПК, строителни книжа. Двата хотела са въведени в експлоатация по законоустановения ред, поради което ДНСК няма законови основания за намеса.
Министерството на регионалното развитие ще спази законите на България и този път няма да има отклонение. Това беше позицията на министър Росен Плевнелиев по повод създалото се напрежение в Несебър. По думите на министъра "крайно време е българите да разберат, че най-лесното строителство е законното".
"Тази държава трябва да разбере, че ако иска да забогатява, ако иска да върви напред, тя трябва да дефинира своите права и да ги спазва. Без права, ние изпадаме в абсолютен хаос и в крайна сметка ще се въртим и няма да вървим напред", каза министър Плевнелиев, цитиран от агенция „Фокус".
Строителният министър разкритикува и поведението на местната власт в Несебър: „Европа все повече става Европа на регионите и някой ден те, а не държавата, ще са движеща сила на всичко. Вместо да гласуват решения, които подкрепят незаконното строителство, да излязат и да направят своя дебат, защото след 10-15 години държавите няма да играят такава роля, колкото регионите."