Забавачка в офиса", четем от първа страница на „Стандарт"
Държавата ще удари рамо на бизнесмени, които се грижат за работниците. Ако частна фирма отвори столова или забавачка, може да получи до 390 000 лева помощ. Това предвижда нова програма на социалното ведомство, обяви министър Тотю Младенов. Частниците ще бъдат стимулирани финансово, ако дават и почасова работа на младежи до 29 г., както и на хора с увреждания и самотни родители. Заделените за социални бонуси 37 милиона лева идват от Европа.

Те се отпускат от програма "Човешки ресурси" на Евросъюза. Предприемачите, които искат да се възползват от предоставения им шанс, могат да кандидатстват със социални проекти след 3 месеца. Документите ще се приемат в Агенцията по заетостта. Други 70 млн. лв. ще бъдат раздадени на работодателите за обучения и оборудване за безопасен труд.
Още по темата от „Стандарт"

„Данъците на хиляди софиянци се вдигат въпреки обещанията на ГЕРБ", предупреждава от първата си страница „Сега"
Драстично увеличение на данък сгради и такса смет ще има в София от догодина. Въпреки заричанията на кмета Йорданка Фандъкова, че София няма да вдига данъци и такси през 2011 г., зам.-кметът по финансите Минко Герджиков предлага ново зониране на града, което ще увеличи данъка върху жилищата в някои квартали от 18.5% до 48% и ще засегне стотици хиляди столичани. За тях със същите проценти ще поскъпне и такса смет, която се изчислява на база данъчната оценка на имотите.

За ново зониране на града се заговори покрай проверките на Националната агенция по приходите в луксозните квартали на София и идеята да се въведе данък лукс. Тогава Герджиков обясни, че в момента собствениците на луксозни имоти в кварталите в полите на Витоша плащат колкото и столичани, живеещи в панелни апартаменти. По сега действащото зониране, прието през 1998 г., южните луксозни квартали се водят вилни зони и данъчната им оценка е по-ниска, съответно плащат по-ниски данъци и такса смет.

Новото райониране обаче ще удари най-тежко не живеещите в Драгалевци и Симеоново, а хората в "Зона Б-5", "Зона Б-18", "Банишора", жк "Сердика", както и не толкова престижните райони около Централна, Сточна гара, Женския пазар. По съществуващото в момента зониране на града те са в 3-та от общо 5 зони, а занапред минават в първа. Според общината това е равносилно на 45% увеличение на данъчната оценка и на такса смет. Точните сметки на коефициентите в закона за местните данъци и такси показват, че поскъпването при такова разместване е 48%.

Кварталите, които минават от втора в първа зона, ще плащат с 25% по-високи данък сгради и такса смет. В тази група попадат част от скъпия квартал "Лозенец" - между бул. "Арсеналски", Южния парк, бул. "Джеймс Баучър" и "Св. Наум". По новото райониране бул. "Евлоги Георгиев" разделя район "Оборище" на първа зона в посока "Александър Невски" и на втора - от другата страна на канала. Другият скъп квартал, който минава от втора в първа зона, е "Иван Вазов". В същото време скъпи квартали като "Гео Милев" остават във втора зона.

Данъчните оценки в луксозните квартали под Витоша, предизвикали интереса на данъчните - Драгалевци, Симеоново, "Малинова долина", Княжево, "Киноцентъра"-III, ще поскъпнат само с 18.5%. Тези райони минават от трета във втора зона. "Дружба" ще попадне в две различни зони според новото зониране - "Дружба" 1 остава в четвърта зона, а "Дружба" 2 минава в трета зона. Кварталите по бул. "България" след бул. "Гешов" - "Белите брези", "Красно село", "Хиподрума", остават във втора зона. Всички части на "Младост" и "Люлин" остават в трета зона и няма да има промяна в данъците им.
Още от статията на „Сега"

„Държавата дължи 630 млн. лв. на бизнеса", информира от първата си страница „Дневник"
Държавата рязко е увеличила неизплатените си задължения към бизнеса през последната една година. В края на септември правителството бави 630 млн. лв. към частния сектор за извършени обществени поръчки, което е пикова стойност, става ясно от статистиката на Министерството на финансите.

За сравнение, преди около година обемът на непокритите дългове е бил 212 млн., но в края на 2009 г. минава 600 млн. Също тогава задлъжнялостта на местните власти е скочила с над 30%, до около 200 млн., и се задържа в тези граници през тази година.

Според последните данни общите дългове към компаниите са 826 млн. лв. Относително постоянният размер на просрочията означава, че дори и правителството да плаща част от тях, то трупа нови в подобен размер и в крайна сметка сумата им остава почти без промяна.

Оказа се, че бизнесът е приел тази ситуация. "Наложи се частният бизнес да се адаптира и да заработи в режим на забавени държавни плащания. По принцип държавата бави, но в момента компаниите нямат друга възможност, освен да разчитат на държавните поръчки", коментира зам.-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев.
Още от статията на „Дневник"

„Без ордени за агенти на ДС", съобщава от първата си страница „монитор"
Лица, които са свързани с репресивния апарат, няма да бъдат награждавани с ордени и медали. Това предвиждат промените в Закона за ордените и медалите, приет от депутатите на първо четене вчера. Предложението, внесено от депутатите Лъчезар Тошев и Ваньо Шарков,  беше подкрепено от 83-ма депутати срещу 18 "против" и 27 "въздържал се".

„Виждаме, че лица, който са били щатни и нещатни сътрудници на Държавна сигурност и свързани изобщо с репресивния апарат на комунистическия режим, получават ордени и медали, което е една награда, която съвременна България дава. Това е двусмислена позиция, която може да бъде премахната, като се измени законът", заяви Тошев. По думите му дори някои от тези хора да не са извършвали престъпления, те са станали част от една престъпна схема каквато е репресивният апарат. Според Тошев с този акт се изразява ясна позиция по отношение на бившия комунистически режим.

Друг приет текст в законопроекта ограничава даването на медали на хора, които са осъждани за престъпления от общ характер, освен ако не са реабилитирани по съдебен ред или със закон.
Още от статията на „Монитор"

„Голямата магистрална правда неизбежно ще ни сполети", е заглавието на анализ на „Сега, в който се твърди, че се извършва гигантска манипулация, че строежите на ГЕРБ са най-евтини и най-качествени
Строителят на новото време. Премиерът на магистралите. Така иска да се запише в историята Бойко Борисов. Затова непрестанно е по първи копки, реже ленти на пътища, мостове и магистрали. И все повтаря, че за разлика от времената на омразната тройна коалиция в момента лично той договаря качествено и евтино строителство. След една година набиване в главата на избирателя по всички възможни медийни канали "магистралите - цел №1" и откриването с поп и лента на всеки сантиметър новопостроен път, всичко останало в живота на българина изглежда неисторично и незначително.

Завчера Борисов реши, че е забил поредния пирон в ковчега на "тройната" - този път с моста на бул. "Брюксел", който води към летище София. Премиерът обяви, че "предишните правителства са си представяли пътя към Брюксел с едва закърпен мост, без никакви изолации, който на сезон поне по сто пъти го кърпят".

Според Борисов всеки може да направи разлика за това "как предишните управляващи са строили пътища и как правят това от ГЕРБ". Доказателството бе налице - кашпи и шумозаглушаващи стени на моста. Разбира се, не пропусна да изтъкне, че ремонтът е направен предсрочно, защото "така работи новата власт". А ако възникне проблем през 10-годишния период на гаранция, фирмата изпълнител ще плаща, а не общината.

Аплодисменти! Най-бурно се чуват ръкоплясканията на няколко фирми, които получават всички апетитни поръчки. Сред тях са и приятелите на премиера, които бъркат асфалт, както и монополистите на бетона. Аплодира и партийният актив, който се надява да закачи някоя и друга хилядарка в големите премиерски проекти.

Колкото и невероятно да изглежда за захласнатата публика, въпросният бул. "Брюксел" бе отговорност на Борисов, докато беше кмет 4 години. И негово задължение бе този път да се поддържа, да няма дупки и да не се налага чак сега - посред криза, да се прави сериозен ремонт. Вярно, договорът бил подписан от кмета Борисов още през 2008 г., но нямало пари. Тройната коалиция не му дала. На това паметно откриване той изрази искреното си съжаление, че още тогава не е бил едновременно и кмет, и премиер. Той и сега не е, но само формално.
Още от статията на „Сега"

„Държавата на съд за 500 млн.", съобщава „Стандарт"
Хазната може да олекне с до половин милиард лева заради дела, заведени от фирми срещу Държавен фонд "Земеделие". Това съобщи шефът на Разплащателната агенция Светослав Симеонов. 198 са компаниите, които са подали искове срещу фонда заради неразплатени проекти по програма САПАРД. Това са компании, които са включени в така наречения списък на длъжниците. Те са нарочени, че са се опитвали да точат парите от Европа и затова проектите им не са разплатени или се изисква връщане на получените суми. Общата сума на проектите, включени в черния списък, е над 240 млн. лв. Повечето компании обаче са завели искове не само за основната сума, но и за пропуснати ползи и нанесени щети, обясни Симеонов.

Така сумата може да набъбне до около 500 млн. лв. Ако фирмите осъдят фонда, парите, за които претендират, както и разноските по делата, ще трябва да бъдат платени от държавния бюджет. Компаниите бяха поставени в черния списък по време на предходните две управления на Държавен фонд "Земеделие".
Още от статията на „Стандарт"

"Кристалина Георгиева получи две отличия от европейците", съобщава „Дневник"
"Европеец на годината" и "Комисар на годината" са двете награди, които европейският комисар по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева получи късно във вторник.

В началото на октомври авторитетното издание "Юръпиън войс" публикува годишната си анкета за най-бележитите европейци за 2010 г. Европейските граждани имаха около месец да направят избора си.

Номинацията на Георгиева за най-добър комисар за 2010 г. беше мотивирана с авторитета и компетентността, които тя е проявила по време на кризите след земетресението в Хаити и след наводненията в Пакистан. "Георгиева стана европейски комисар почти случайно, но от февруари несъмнено впечатли много хора", каза Тим Кинг, редактор на "Юръпиън войс". Според него гласуването за Георгиева е показало, че ЕС остава глобален играч, особено когато става въпрос за хуманитарна помощ.

Комисар Георгиева благодари на европейците в блога си. "Тази вечер бях удостоена с голяма чест, но и натоварена с голяма отговорност", каза тя. На галавечерята, организирана от "Юръпиън войс", награда получи и председателят на Европейската централна банка Жан-Клод Трише. Той е избран от европейците за "Официален служител на ЕС" на годината.

Дейвид Камерън, премиерът на Великобритания, и неговият заместник и коалиционен партньор Ник Клег са победителите в категорията "Национален политик на годината".
Още от статията на „Дневник"

„Народът вкара 227 млн. лв. на влог за месец", съобщава „Монитор", като се позовава на данни на БНБ
Населението отново спестява, като през октомври е заделило в банкови депозити 227 млн. лв. и вече притежава общо 26,93 млрд. лв. в трезорите. Ръстът на спестяванията не е от натрупаните лихви, защото при например 6% годишна лихва за месец върху 27 млрд. лв. биха се натрупали 135 млн. лв., а увеличението при депозитите е с близо 100 млн. лв. повече. Това показва, че лихвите са били реинвестирани и към сметките са добавени нови спестявания, сочат изчисленията на Investor bg на база данните на БНБ.

Така септември остава единственият месец през тази година, когато населението не само, че не спестяваше, но и изтегли 25 млн. лв.

От началото на 2010 г. населението е спестило 2,1 млрд. лв., а за последните 12 месеца сумата достига 3,08 млрд. лв., като ръстът на годишна база е с 12,92%.

През октомври институциите, различни от кредитни (тоест фирмите и държавните ведомства) са увеличили депозитите си с 5 млн. лв. до 18,8 млрд. лв. За последните 12 месеца некредитните институции са увеличили депозитите си с 58 млн. лв. или 0,31%.

Кредитните институции са намалили депозитите си със 736 млн. лв. само за месец, но това се случва след 1,17 млрд. лв. увеличение през септември. За последните 12 месеца депозитите на кредитните институции намаляват със 795 млн. лв. до 8,87 млрд. лв. към 31 октомври 2010 г. Намалението се дължи на погасяване на чуждестранни задължения на банките.
Още от статията на „Монитор"

"След септември 2012 г. транспортната обстановка ще се подобри значително", казва в интервю за „Класа" главният архитект на София Петър Диков
Aрхитект Диков, какви са предстоящите проекти в София за 2011 г.?
- За 2011 г. има няколко големи проекта в частния сектор, които са главно търговски в близост до Околовръстния път. Най-престижният от тях според мен ще бъде изграждането на IKEA. Считам, че в София ще има и големи производствени обекти. Един от тях ще стартира сега, на 9 декември. Той ще представлява ново производство на „Софарма", като се надявам да имаме повече такива проекти през следващата година. След вълната на банките, хотелите, жилищата, моловете и офисите е необходимо да дойде и бум в производството, защото в нашия град е необходима и промишленост. За София, освен частните проекти, най-важният план за тази, следващата и 2012 година е довършването на метрото. Очакваме да бъдат изградени много от предвидените отсечки и метростанции през следващата година. Този транспорт дава възможност за бързо придвижване в столицата. Очаквам след септември 2012 г. транспортната обстановка в София да се промени в много по-положителна посока.

Ще се съобрази ли общината с протестите на гражданите при промените в градоустройствените планове в кварталите и в частност „Красно село"?
- Ние се съобразяваме винаги с гражданите. Правим обществени обсъждания и взимаме под внимание мнението на софиянци. Според мен разумната степен е, когато интересите на предприемачите се срещат с тези на жителите, гражданските сдружения, общината и на други групи, които са заинтересовани от развитието на градските планове. Както съм казвал многократно - всеобщо щастие в градоустройството няма. Винаги има недоволни, независимо дали те ще са собственици на терени, групи, които защитават зелени площи, или граждани, които искат да строят повече, отколкото им се разрешава.

Какво се случва с изграждането на атракцион тип „Софияленд" в „Западен парк"?
- Проектът за новия атракцион вече е готов. В момента се разглежда от Столичен общински съвет. Планира се да бъде изграден в същинската част на „Западен парк". Имаме намерение през първото тримесечие на 2011 г. да бъде обявен търгът за концесията.

Определен ли е терен за изграждане на новия стадион в София?
- Все още не е определен такъв терен. Обмислят се 3 различни варианта за това. Засега се проучва най-подходящият от тях. Надявам се, че съвместно с Министерството на физическото възпитание и спорта ще успеем да определим най-добрия терен и да реализираме проекта в следващите три до четири години.
Още от интервюто на „Класа"