„Забранено за министри", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Facebook става забранена зона за властта. Министри, депутати и чиновници вече няма да могат в работно време да си лафят и играят в нета. Главният секретар на правителството Росен Желязков спря всички чатове и игри на администрацията. Слагаме филтър за достъп до интернет, съобщиха вчера и от екипите на министрите Росен Плевнелиев, Александър Цветков, Мирослав Найденов и Трайчо Трайков. В държавните ведомства вече масово е отрязан и скайпът. Внезапни проверки разкрили, че повечето чиновници пропиляват между 2 и 3 часа от работния ден, забавлявайки се в нета. Хитът в момента бил виртуално отглеждане на крави в играта FarmVille. Заразата превзе парламента и общините. Facebook вече изяде главата на независимия съветник в Пловдив Димитър Керин, заловен да дои крави насред сесия.
Още по темата на „Стандарт"

„Министерствата пилеят милиони въпреки кризата", разкрива от първата си страница „Сега"
Въпреки кризата и отчаяните опити да се намалят разходите в държавата министерствата продължават да пилеят по инерция десетки милиони левове. Ведомствата поддържат абсурдни и раздути звена, като някои от тях са толкова стари, че отсъстват от официалния регистър на административните структури у нас. Това показва внимателният прочит на одобрените тази година програмни бюджети на министерствата, който "Сега" направи.

Бюджетите на тези звена оцеляват година след година, с минимални корекции на финансовите показатели. Не е известно досега някой да е правил оценка на тяхната ефективност и необходимост. В условията на криза обаче поддържането им изглежда като прекален лукс и оптимизацията им със сигурност ще осигури част от така нужните приходи на хазната.

На теория министрите трябва да харчат държавните пари по програми с ясни цели и измерими показатели за резултатите, но програмните бюджети всъщност прикриват пилеенето на средства за ненужни звена. Показателно е, че министерствата масово не публикуват програмите, а на сайта на финансовото ведомство документите са качени като проекти.

МВР и Министерството на отбраната - двете най-тайни ведомства в държавата, оглавяват и класацията по най-странни програми. Изумително например е финансирането по скромно звучащата програма на МВР "Информационно осигуряване, научни изследвания и разработки и административно обслужване". За нея в бюджета на вътрешното министерство са заложени близо 116 млн. лв. - повече, отколкото отиват за охраната на границите (107 млн. лв.), а парите са насочени към три основни дейности - осигуряването на комуникациите на полицейските структури, МВР болница и изумяващото перо "научна дейност на МВР". Докато държавата води титанична битка с множеството институти на БАН, в МВР на завет работят цели 6 научни института - Институтът за специална техника със 149 души персонал, n-тият за държавата Институт по компютърни технологии с 60 учени, Институтът по психология, който провежда психотестовете (127 души ) и Институтът по криминология - със 119 души персонал.
Още от статията на „Сега"

„Първанов с четири конституционни гафа", съобщава от първата си страница „Монитор"
Президентът Георги Първанов е нарушил конституцията в четири основни аспекта. Това стана ясно вчера от думите на представителите на четирите партии, искащи отстраняването на държавния глава.

Мотивите за импийчмънт на президента Първанов вече са готови, а председателите на парламентарните групи на ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака", както и независимите депутати от партията на Яне Янев вече са се подписали под тях.

Съпредседателят на ГЕРБ Красимир Велчев и шефът на парламента Цецка Цачева отказаха да обявят цялостно аргументите за отстраняването на държавния глава с мотива, че още не са заведени в деловодството на НС. Велчев заяви още, че се основават на чл. 32, ал. 2 от конституцията, който гласи "никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие, освен в предвидените от закона случаи."

Решението на управляващите да стартира такава процедура бе взето заради разпространената от президента стенограма от разговора му с вицепремиера Симеон Дянков на 5 март. Въпреки тази си аргументация обаче четирите политически сили обясниха, че има и други мотиви за нарушения в четири основни аспекта в основния закон. По думите на Велчев назад във времето президентът е потъпквал и "тези принципи".

Най-общо по думите на управляващите те се съдържат в конституционните текстове, нарушени от чл. 1, според който България е парламентарна република; чл. 92, ал. 1, според който президентът олицетворява единството на нацията; чл. 6, ал. 2, че всички граждани са равни пред закона.

По думите на Велчев обаче за да има документът, който ще внесат в деловодството на НС, необходимата тежест, тези текстове в момента се прецизират с най-видни конституционалисти. Той отбеляза, че освен по мотивите е постигнат консенсус и по решението за предложение пред Конституционния съд за прекратяване правомощията на президента.
Още от статията на „Монитор"

„МС ще реже с 10% бюджетните заплати", информира „Сега"
Разходите за заплати в бюджетната сфера вероятно ще бъдат намалени с 10%. Това предвижда последната версия на постановлението, което вече два пъти правителството отлага да приеме. Новината се подразбира от стенограмата от последното заседание на кабинета.

"С това проектопостановление се предлага ограничаване на разходите за заплати до 90% от това, което е предложено и залегнало в бюджета за 2010 г.", обяснява на колегите си вицепремиерът Симеон Дянков. Това означава, че фонд "Работна заплата" ще бъде свит с 10% в сравнение с миналата година. Мярката е свързана с лошото състояние на хазната и с нуждата от ограничаване на държавните разходи. Бюджет 2010 предвиждаше средствата да останат на нивото на 2009 г.

Ведомствата, които вече са направили съкращения на щата, няма да усетят толкова "ножицата", но онези, които не са намалили личния си състав, ще трябва да смъкнат заплатите, става ясно от коментара на министър Дянков. Ето точните му думи от заседанието на МС: "Министерствата, които са направили административната оптимизация - до 15%, всъщност тези 15% в момента продължават да са в техния фонд "Заплати". Тук, като предлагаме 10% намаляване на фонд "Заплати", означава, че ще им останат 5 на сто и те ще могат да си ги разпределят като бонуси, допълнително материално възнаграждение и т.н. Тези министерства, които не са направили тази оптимизация, в момента ще имат реално свиване на разходите за заплати. Идеята е, който не си е свършил работата по оптимизация да я свърши, иначе ще се налага в техните администрации да намаляват заплатите."

Миналия октомври правителството обяви курс към икономии с първа точка - 15% съкращения на персонала във всички администрации. Оптимизацията трябваше да приключи до края на януари, но все още много ведомства не са се реформирали. Според министъра на финансите "отличници", които са провели съкращенията, са неговото министерство, МС, МРРБ и др.

Проектът на ПМС на практика повтаря точка от апокрифния план с 28-те мерки срещу кризата, който "Сега" огласи. "Намаляване на средствата за работна заплата с 10% в структурите, които не са извършили предвидените съкращения", гласи точка трета от плана, чието съществуване МС и МФ отрекоха.
Още от статията на „Сега"

„ЧЕЗ се изнася от България", разкрива „Стандарт"
ЧЕЗ се изнася от България, научи "Стандарт". Чешкият собственик на Енергото в Западна България и на ТЕЦ "Варна" преговаря да продаде бизнеса си у нас, съобщиха източници на вестника от централата. Това беше потвърдено и от работещи в столичното Енерго. Причината е, че компанията има проблеми с собствеността си у нас. ТЕЦ "Варна" е закъсала финансово. Техниката им е много остаряла. А дългоочакваната инвестиция за газифициране на блоковете там така и не се състоя. С Енергото в София пък проблемите започнаха с отпора срещу тримесечното отчитане на тока, което бе отменено то съда. ЧЕЗ така и не направи необходимите инвестиции, за да намали загубите по мрежата.

Още от миналата година чехите преговарят за ТЕЦ "Варна" с руската РАО EЭС, съобщи източникът на "Стандарт". Компанията беше основният кандидат за централата още при приватизацията й през 2005 г. Но след година преговори се отказа да подпише договора. Тогава ЧЕЗ придоби централата за 206 млн. евро. Миналата година чехите са поискали за ТЕЦ-а около 280 млн. евро. Тази цена обаче се е видяла твърде висока на руснаците. РАО EЭС преговаря и за 66-те процента от Енергото, съобщи източникът на "Стандарт".
Още от статията на „Стандарт"

„Търновец хвана цаката на електромерите", информира „Монитор"
Електротехник от Велико Търново изобрети устройство, с което може да спира отчитането на цифровите електромери и за секунди да изтрива показанията им, без да ги разпломбира. Засега устройството е в един екземпляр и на изпитателен период. Изобретателят Петко Ганчев обаче се заканва, че скоро може да го пусне в масова употреба в страната и да причини фалит на енергоразпределителните дружества.

Повод да огласи публично новото си изобретение станало решението на ЕРП-тата за въвеждане на допълнителна такса мощност за потребителите.

„Това решение е крайно несправедливо - да се плаща за нещо, което хората не са ползвали и консумирали", възмущава се техникът. Той има няколко искания, които отправя ултимативно към енергийните дружества и държавата: България да си върне обратно 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй"; всички членове на ДКЕВР да минат през детектора на лъжата, за да се установи дали действително са безпристрастни, когато вземат решенията си; да бъде извършена пълна финансова ревизия на трите енергоразпределителни дружества, която да установи дали те са направили задължителните 5 млрд. евро инвестиции в страната. Ако исканията му не бъдат изпълнени, Петко Ганчев се заканва да започне серийно производство на устройството си и само за няколко месеца да предизвика фалита на дружествата.
Още от статията на „Монитор"

„Кабинетът добави още 30 км към обещаните магистрали", съобщава „Сега"
Освен обещаните до края на мандата на ГЕРБ три магистрали - "Тракия", "Марица" и "Люлин", ще бъдат построени и трийсетина километра от магистрала "Струма", стана ясно вчера. До края на годината ще бъдат обявени търгове за строителството на две отсечки от този аутобан, съобщи вчера в парламента министър Росен Плевнелиев. Това са участъците от Долна Диканя до Дупница и от Сандански до Кулата. Първата е малко над 16 км и за нея са предвидени 68 млн. евро. Другата е 15 км, а прогнозната й цена е 53 млн. евро. Средствата трябва да бъдат осигурени от Оперативна програма "Транспорт".

За тези две отсечки има готов технически проект, а до края на годината трябва да приключат отчуждителните процедури и археологическите проучвания, обясни строителният министър. Така през първата половина на 2011 г. трябва да има избрани изпълнители.
Още от статията на „Сега"

"Обмислят строеж на още 2 блока в АЕЦ "Козлодуй", информира „Монитор"
Възнамеряваме "да дадем зелена светлина" на потенциалните инвеститори за изграждането на нови блокове върху площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това обяви вчера от парламентарната трибуна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той отговори на депутатски въпрос за бъдещето на българската ядрена енергетика. В момента съществуват благоприятни технически предпоставки и заявен интерес за 6-и и 7-и блок на Първа атомна, стана ясно от думите на министъра. Кабинетът има намерение да започне проучване и процедури за разширяване на мощностите на АЕЦ "Козлодуй". Този проект, както и "Белене" ще зависят от инвеститорите, нямаме никакви намерения да ангажираме държавата като гарант или източник на ресурс, уточни енергийният министър. Двата проекта може да се развиват едновременно и независимо един от друг. Ако липсваше мощност за покриване на вътрешното потребление и ДКЕВР беше обявила конкурс, двете потенциални мощности щяха да са конкуренти, но случаят не е такъв, уточни Трайков.

От интереса на инвеститорите, възможностите и оценките им за рисковете и ползите ще зависи дали една или две централи могат да бъдат изградени. Ако се намери пазар, няма пречка да се развият и двата проекта, каза министърът. Той напомни, че целта на кабинета е във всеки ядрен проект, не само за АЕЦ "Белене", потенциалните инвеститори да бъдат от Европейския съюз. Правителството ще даде възможност за развитие на централата в "Белене", но без участието на публични средства, категоричен е шефът на икономическото ведомство.

До момента българското правителство не е приемало предложението на руската страна за заем от 2 млрд. евро за строителство на АЕЦ "Белене", каза министърът в отговор на въпрос на народния представител Иван Иванов. Изборът на бъдещия инвеститор и структурирането на финансирането са свързани въпроси, уточни министърът.
Още от статията на „Монитор"

„Депутатите да влязат в огъня, за да им вярват", казва в интервю за „Стандарт" директорът на "Пожарна безопасност и спасяване" главен комисар Николай Николов
Главен комисар Николов, наскоро вашите служители се срещнаха с министър Цветанов и поставиха исканията си. Предстои нова среща на 7 април. Едно от нещата, от които се оплакват, е, че дават 24-часови дежурства, а им се заплащат 22 часа. Това вярно ли е?
- Така е. Бях на тази среща при министър Цветанов с Управителния съвет на Националния синдикат на пожарникарите "Огнеборец". Най-големият успех от тази среща е, че се взе решение да се проведе среща между ръководството на министерството начело с Цветан Цветанов и ръководството на управителния съвет и структурите на синдиката по места и на място да поставят конкретните си искания.

Постигнахте ли споразумение за тези два часа, които в крайна сметка не се заплащат на служителите ви, а пък има предложение те сами да си плащат здравните осигуровки?
- Официално сме предложили на министъра в наредбата за пожарогасителната и аварийната дейност да бъде направена промяна и тя бъде подписана от него. По отношение на здравните осигуровки - все още такова решение не е взето.

А редно ли е?
- Това е тежко управленско решение и затова е необходимо първо Министерският съвет да се произнесе, след това да се подложи на сериозен дебат в парламента. Защото ако се стигне до тази промяна, трябва да се промени и законът за МВР и едва след това - да се приложи на практика. В същото време съм убеден, че дори да се вземе такова решение, то няма да доведе до намаляване на заплатите на пожарникарите и полицаите. Говоря за т. нар. компенсиращи механизми. Един от тях е увеличаване на месечното заплащане за храна. Такова предложение вече е внесено от министър Цветанов в Министерски съвет.

С колко ще се увеличат парите за храна?
- Разговорите, които са водени с премиера Бойко Борисов, са такива, че увеличението трябва да бъде такова, че да не повлияе на заплащането на служителите досега. Т.е. ако се вземе решение за заплащане на здравните осигуровки от държавните служители, компенсиращият механизъм да позволи 100% възмездяване на заплащането им.

Друг въпрос, който служителите ви са поставили на срещата с министър Цветанов, е увеличаване на кадровия състав на пожарната, тъй като се случва на пожар да отиде само един огнеборец.
- Да, настина има места, където дежурствата се водят от един пожарникар и един шофьор на пожарния автомобил. Това е много сериозен проблем за пожарната служба, който започна още през 1997 г. и завърши 2000 г. със значително съкращение на състава на службата. Тогава повече от 30% от хората, които реално гасят пожарите, бяха съкратени. Най-тежко пострада пожарната във Варна, където бяха съкратени около 44 на сто от личния състав. Това неминуемо доведе до ситуация, в която на пожар отиват по двама човека. Заедно с липсата на предпазни средства това са най-сериозните проблеми за пожарната. Оборудването на всички служители с предпазни средства е много скъпо и в момента е невъзможно да се осигурят средства от министерството. Затова и работим по Оперативна програма "Регионално развитие", в която пожарните служби са посочени като конкретен бенефициент. Това е сериозен успех, който преди 2 г. извоювахме. Този проект е на стойност повече от 26 млн. евро. С тези пари ще бъдат закупени лични предпазни средства - пожарозащитни облекла и дрехите, с които ходят на работа и влизат в огъня. Дихателните апарати също са много скъпи - един такъв уред струва около 3000 лева, но трябва да се купят.

Колко такива апарати са ви нужни?
- В близките 3 г. трябва да подменим около 1500 такива апарата на стойност над 4 млн. лева. Услугата безопасност е доста скъпа. Европейците дават за малко по-висока степен на безопасност много повече пари.
Още от интервюто на „Стандарт"