Хората, изправени пред подобна ситуация, имат възможността или да се разорят, или да сключат скъпото споразумение за „лек банкрут", поясняват от Times Online.
Близо един милион британци имат проблем с необезпечен дълг в размер на общо 25 милиарда паунда, който те не могат да изплащат, или проблемният дълг е средно 25 хил. паунда на длъжник.
По информацията на TDX, през миналата година 400,000 души са теглили втора ипотека, или са кандидатствали за нова кредитна карта, или са теглили персонален заем за изплащане на стар заем. Други 300,000 души са избрали по-драстичния вариант да избягат от задълженията си, като са обявили банкрут, приели са план за мениджмънт на дълга си или пък индивидуални доброволни споразумения.
„Индивидуалните доброволни споразумения" (IVA) се наричат още „лек банкрут", тъй като кредиторът, обикновено банка, се съгласява да му бъде изплатена по-малка сума в определен период. Планът за мениджмънт на дълга е по-рискова, нерегулирана форма на индивидуалното доброволно споразумение.
Компаниите за IVA обикновено взимат комисионна между 5,000 и 9,000 паунда, за да уредят съглашението с банката, като удържат своите пари от вноските, плащани на банката от кредитора.
Според главния изпълнителен директор на TDX, годината 2008 ще е изключително успешна за IVA компаниите, тъй като кризата на глобалния кредитен пазар означава, че кредиторите ще отказват на своите клиенти, които преди теглеха нови и нови заеми, за да погасяват старите.
Проблемът с дълга може да ескалира и до 600,000 души във Великобритания могат да са изправени пред опциите банкрут или „лек банкрут". За голямото мнозинство хора тази година рефинансирането или подновяването на ипотеката няма да бъде достъпно решение.
Близо 45% от хората, които влизат в процедурата по „лек банкрут", никога не завършват изплащането на дълга си, което значи, че хилядите паундове, които струва организирането на резервния план, се начисляват върху техния вече наличен дълг. Близо 60% от проблема с 25 млрд. паунда във Великобритания се дължат на кредитните карти.