След като в Държавен вестник беше обнародвано решението на Народното събрание за забраната за проучването и добива на шистов газ в България, от Гражданска инициатива за забрана на проучванията и добива на шистов газ изразиха готовността си да помогнат и на Румъния да "прогледне" и да види рисковете от подобни сондажи.

За целта на 26 януари от 12.00 часа те организират мирна демонстрация пред Румънското посолство в София. "Нашите съседи трябва да обърнат внимание на тези проблеми, които засягат общия воден хоризонт", заяви по време на пресконференция в БТА Борислав Сандов от Гражданската инициатива. Той изрази опасенията си, че ако по някакъв начин бъде замърсена водата откъм Румъния, то това може да отрови и нашата.

Подготвено е отворено писмо до румънския посланик, както и до министрите Нона Караджова и Николай Младенов.

Знаем, че в момента там (Румъния, б.р.) ври и кипи и изобщо не им е до шистовия газ, но нашата цел да защитим Добруджа, подчерта Сандов.

От Гражданската инициатива искат и промяна на законодателството, с която това решение на парламента да бъде гарантирано. Те настояват за промени в Закона за околната среда и в Закона за подземните богатства.

Ние настояваме за въвеждането на задължителен ОВОС на всички сондажи още на етап "Проучване", както и фирмите да нямат право да пазят в търговска тайна химикалите, с които работят, заяви Мариана Христова.

По думите й в закона трябва да бъде заложено и задължително участие на гражданите в спонтанни проверки и да подават сигнали за нередности.

От Гражданската инициатива за забрана на проучванията и добива на шистов газ изтъкнаха, че трябва внимателно да бъдат проверени концесиите и на другите компании, не само на "Шеврон."

Милен Стоянов коментира кампанията срещу шистовия газ с думите: "Ако гледат достатъчно очи, всички грешки са очевидни." "През цялото това време имаше хиляди хора, които постоянно ровеха в интернет и търсеха документи и мнения, търсеха подводните камъни", заяви той и добави: "Нека припомним, че само в една от групите в социалните мрежи има 60 хиляди привърженици - 60 хиляди по 2 - това са 120 хиляди очи, които гледаха какво се случва."

От името на всички инициативни комитети той призова икономическият министър Трайчо Трайков да изнесе факти за публичите обвинения към тях и да си понесе своята отговорност. Стоянов остро осъди и опитите на различни политически фигури "да яхнат тази инициатива срещу шистовия газ." Зад тях стоят изцяло и само гражданите, но не на политическа или верска основа, категорично заяви той.

Организаторите представиха и извадка на Google какво е търсенето на български граждани на територията на страната за периода 10-17 януари. Според данните най-често използваният източник е Фейсбук, а най-често търсената дума - шистов газ. Тези резултати показват 605% увличение спрямо предишни етапи.

В заключение от Гражданската инициатива се похвалиха, че с това решение на НС България е станала 4-тата страна-членка на ЕС, забранила подобни проучвания и добив, но пък е първата страна, направила това превантивно. Те призоваха думата "българофил" да не се превръща в мръсна дума, защото това е най-чистата и свещена дума.