Тази година България е домакин на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Ето защо Money.bg разговаря с председателя на "Български икономически форум" Георги Табаков, който е главен организатор на събитието, затова какво ще видят участниците.

Господин Табаков, тази година отново организирате Икономически форум - този път за Югоизточна Европа. Какъв ще бъде акцентът този път?

Ние възстановяваме едно събитие, което не е правено в България от 2008 година, а в региона последното се състоя в Истанбул през 2012 година. Три години по-късно отново правим форум за Югоизточна Европа и 7 години по-късно той е отново в България.

Балканите за съжаление не са това, което на нас ни се иска - да бъдат един по-общ и по-единен пазар. Затова има причини, разбира се, основната е, че една голяма част от страните не са в Европейския съюз.

Акцентът е общият път за икономическото възстановяване - така сме кръстили и форума. Това е големият акцент, който искаме да дадем, защото има едно политическо събитие в рамките на форума. Това е кръглата маса на икономическите министерства, която е под патронажа на министър Божидар Лукарски. Това пък е нещо, което не се е случвало в България от 2007 година - не е имало кръгла маса на икономическите министри от региона.

А защо кръглата маса става възможна точно през тази година?

Това е част от инициативите на България като страна, която приема председателството на процеса по сътрудничество в Югоизточна Европа - ПСЮИЕ. България ще бъде председател на тази инициатива от началото на юли месец и това е нещо като подготвителна инициатива, на която да бъдат изговорени и предложени инициативи от всичките страни за икономиката.

Второто важно нещо е продължаването на обсъждането на плана „Юнкер". Знаем, че вицепрезидентът на Европейската комисия беше тук и започна едно представяне пред бизнес средите. Това тук ще бъде продължение на това представяне - правим го с представителството на ЕК и Европейската инвестиционна банка, която ще бъде основната финансова институция, която ще обслужва плана „Юнкер". Българска банка за развитие също ще участва, която пък е българският партньор по плана.

Оттам нататък останалите неща са много бизнес ориентирани. Едно от подсъбитията е отново като миналата година Balkan Trade Bridge. Имаме вече 40 купувачи, търсим за тях продавачи. Те са най-често от секторите машиностроене, строителни материали, химия, хранително-вкусова промишленост, мебели, текстил, козметика.

Тази година ще имате и специално събитие за намиране на партньори по проекти. Какво да очакват гостите на форума?

Направихме една партньорска среща по европейските програми, които са за Югоизточна Европа и които сега стартират. Те са 3-4 програми общоевропейски. И към момента имаме 60 организации, които са се записали за участие. Защо е интересно това? Защото всеки, който иска да участва в рамките на тези програми, може да участва само през проект, който е международен.

За да направиш добър международен проект, или тръгваш сам да правиш проект и трябва да си намериш партньори, или да се присъединиш към вече съществуващ проект. И в двата случая трябва да се запознаеш с организации от други страни. Ние имаме 60 подобни организации, които са отвсякъде - Италия, Гърция, Хърватска, Македония, Албания и много други. Всеки един, който дойде, ще може да се срещне с всеки един, който е дошъл - на принципа на speed dating.

Това е нещо, което не е правено досега. Освен това периодът е много добър, тъй като предстои откриването на всички тези програми. Както и сега е периодът, в който се създават партньорства.

Какви са другите застъпени теми?

Има една част на форума, която е изцяло посветена на балканските страни. Има и няколко събития, които са посветени само на България. Най-голямото сред тях е кръглата маса на Световната банка, в която ще говорим затова какво трябва да се промени в законовата рамка, за да тръгне икономическия растеж и да има повече работни места.

Интересното тук е, че ще бъде дадена възможност за гласуване, като бъдат зададени няколко въпроса на публиката със затворени отговори. Всеки един от участниците ще има устройство за гласуване, с което ще може да се гласува на момента и отговорите на въпросите ще се прожектират на момента на стената. Така всеки един от публиката ще може да изрази мнение.

Другите две неща са свързани с болничния пазар. Ще бъде представено едно изследване, което досега не е било правено - заплати в болничния сектор, разходи, ефективността от управлението на болниците и други.

Другата тема е събития на „София тех парк", където ще се дискутират възможностите за използването на технологиите в селското стопанство.

Поканили сме Хуан Торенц, председателят на Световната федерация на свободните индустриални зони. България малко бързо се отказа от възможността да използва Свободните зони като място за бизнеса. Ето защо опитът на такъв човек е много ценен.

Ще представим и т.нар. „смарт сити" проекти - всичко това, което трябва да преобрази нашите градове от 20 век в градове от 21 век. Това е нещо, което е приоритет за Европа. Нещо, което трябва да стане приоритет за България и което трябва да направи начина на живот в големите градове по-удобен.