Лошите данни за безработицата в САЩ засилиха опасенията, че Щатите са се запътили към дълбока рецесия и в очакване това да се отрази върху стойността на американския долар търсенето на злато нараства втори ден. Миналата 2008 г. е довела до съкращаване на 2.6 млн. работни места, най-много от 1945 г., демонстрира в петък дълго чаканият доклад за заетостта от трудовото министерство. През месец декември показателят за безработица в САЩ е 7.2%, като от април до сега се е увеличил с 2.5 процентни пункта.

Това е стряскащо за инвеститорите, които са се надявали на агресивните възстановителни сили на икономиката на САЩ. В противодействие на кризата избраният за президент Барак Обама обещава правителствена програма, която ще доведе до създаване на 4 млн. нови работни места до 2010 г., 90% от тях в частния сектор - но в тази насока не по-малко обезпокоителни за американската валута са големите правителствени дефицити, които не спират да се трупат. Очаква се  дефицитът във федералния бюджет да се разшири до $1.8 трилиона. Само през 2009 г. САЩ ще се опита да продаде на пазара държавен дълг за $2,000 млрд.

Очакванията, че доларът ще се смъкне, са причина за повишаване привлекателността на скъпоценните метали като алтернативна инвестиция, пише Bloomberg. Цената на тройунция злато в Ню Йорк в петък достигна $855 доставка февруари, макар за цялата седмица златото да поевтиня с 2.8%, това бе първото от месец седмично понижение на цената. През миналата година златото поскъпна с най-малко след 2004 г. - докато доларът леко поскъпна, за пръв път от 2005 г. (в кошницата с шест основни валути). Това потвърждава наличието на устойчива обратна връзка между цената на златото и долара.

Среброто също започна да поскъпва. Медта скочи с цели 5.04% след речта на Обама, в която той настоя Конгресът на САЩ бързо да приеме предлагания от неговата нова администрация пакет с икономически стимули. През миналата седмица медта поскъпна с 12%, а през тази с 6.8%. Осигуряването с помощта на държавата на поръчки за американските предприятия означава и по-голямо търсене на важния за индустрията метал, а Китай също дава сигнали, че ще купува повече мед.

В този кръстопътен момент търговските стоки отново започват да изглеждат сигурна и реална инвестиция. В края на седмицата земеделските суровини поскъпват: царевицата с 1%, кафето с 3%, соята с 4.7%. „Доларът отново изглежда слаб, нарастват притесненията от федералния дефицит", твърди основателят на фонда GoldMoney.com, който управлява активи в злато и сребро за $476 млн. „Федералният резерв ще извърши голяма част от правителственото финансиране, печатайки нови долари", цитира го агенция Блумбърг.

Фед вече не разполага с опцията понижаване на лихвите като инструмент за ободряване на пазара. Вчера индексът на сините чипове Dow Jones се понижи с 1.64%, като от включените 30 компании 28 се понижаваха и само 2 поскъпнаха. До 25 ноември централната банка пое ангажименти в кризисната ситуация за над $8,500 млрд., а Барак Обама напредва с програмата си за разпределяне на допълнителни $775 млрд.

Анализаторите твърдят, че това голямо количество долари, които се създават, ще има за ефект известно инфлационно напрежение, както и загуба на стойност за долара. Ако това е така, вероятно икономиката ще развие типичната за 1970те стагфлация (повишаващи се цени заедно с безработица), вместо очакваната от Нуриел Рубини стаг-дефлация (общо понижаване в цените на активите, „дефлационен капан" заедно с безработица).

Безработицата сега изглежда присъства като константа в анализа за бъдещето на щатската икономика. Харвардският професор Кенет Рогоф, прецизно предизвестил колапса на някоя от големите банки, в случая на „Леман Брадърс", говори за възможността безработицата в САЩ да достигне 11% през тази и следващата година. В този случай безработицата ще е съпоставима с времената на Голямата Депресия. Става дума за различна методология: ако бяха използвани същите статистически методи както през 1930те, сега  Министерството на труда би трябвало да съобщи за 16.5% безработица в САЩ, двойно повече от официалната цифра за декември 2008. Следователно 11% безработица според Рогоф е цифра, съпоставима с известните 25% за Голямата Депресия.

Консенсусът в анализ на икономистите на Ройтерс показва, че повечето от допитаните 52 експерти очакват рецесията официално да бъде обявена за приключила в САЩ през третото тримесечие на 2009 г., което ще направи кризата най-продължителна от Втората Световна война насам. Мнозинството от икономистите очакват по-нормални нива на растеж през 2010 г. Средното очакване за цялата 2009 г. е БВП на САЩ да намалее с 1.6%. Ако слушаше анализаторите, индексът на потребителските цени би трябвало да спадне с 0.4% през следващата година, което би било първата година след 1955 с общо намаление на цените на годишна база. По отношение посоката на долара за 2009 мненията се разделят наполовина. 48% от анализаторите считат, че доларът ще поскъпва.

По отношение специално на златото анализатори предупреждават, че падащата цена на активите в дефлационния сценарий ще намали привлекателността също и на златото като средство за предпазване от инфлацията. В подкрепа на тази теза е и понижаващата се цена на петрола, която в петък се движеше около $40 за барел въпреки всички негативни геополитически новини - с 50% по-ниско от момента, в който глобалната финансова криза се разрази за пръв път на световните пазари.