Сериозно увеличение на обема на работа в годините и значително увеличаване на ефективността по отношение на образуваните досъдебни производства и влезлите в сила осъдителни присъди. Това отчете Специализираната прокуратура в доклада за дейността на специализираната и апелативната специализирана прокуратура.

Анализ на работата бе представен днес на брифинг на прокурорската колегия на ВСС, а отчетът е за периода 2012 и 2020 г. Този анализ бе поискан от служебния правосъден министър Янаки Стоилов още в началото на мандата на първото служебно правителство. Тогава самият Янаки Стоилов бе изненадан и възмутен, когато получи отказ докладът да бъде изготвен в обозрим срок.

"На всички нас е ясно, че правото и политиката са свързани, няма и как да е иначе. Нека се надяваме, че като правова държава не правото ще служи на политиката, а обратното - политиката трябва да служи на правото. Нямам основание да се чувствам като човек, който не си е свършил работата. Не само аз, а всички специализирани прокурори си вършат работата. Имам основание да смятам, че тези атаки започнаха в момента и се активизираха именно защото си вършим работата без зависимост от никоя институция, а на база лично убеждение и на база дадените ни анализи и разработки от МВР и от НАП", каза ръководителят на специализираното обвинение Валентина Маджарова.

Апелативна специализирана прокуратура също не одобрява готвената съдебна реформа

Апелативна специализирана прокуратура също не одобрява готвената съдебна реформа

Като основен аргумент се посочва определеният срок от 14 дни за обществено обсъждане

И подчерта още: "На тема корупция може да сме горди с нашата работа. Само за изминалата 2021 година (която не влиза в доклада, обхващащ периода до 2020 г. ) има образувани 66 дела, а 16 са влезлите в сила осъдителни присъди. Така че действително имаме нужда от време, за да докажем, че сме ефективни и ефикасни въпреки остарялата законова рамка."

Иначе статистиката за периода 2012-2020 г. показва значително увеличение на обема на работа и ефективността на специализираната прокуратура. Така например образуваните преписки за участие в организирана престъпна група са се увеличи 19-кратно за посочения период - от 369 до 7066, отчитат от спецобвинението. Повишавали се значително и сигналите и жалбите от граждани, което пък показвало повишение на доверието в институция.

За престъпления против Републиката са образувани 8 дела, нито един обвиняем от общо 15 към момента не е оправдан, а 4-ма са осъдени. По отношение на корупционните престъпления също има тенденция за повишаване на броя обвинения - от 4 през 2012 до 86 през 2020 година.

Прокуратурата не намира мотив да се бърза със закриването на спецсъдилищата

Прокуратурата не намира мотив да се бърза със закриването на спецсъдилищата

Историята не познава и "продължение" на законопроекти в различните народни събрания

"Много показателно за ефективността на специализираната прокуратура е това, че 1157 лица са с влязла в сила присъда, а само 83 лица са били оправдани, което е 2,3%. Това е показател, който индикира много добра ефективност", отчете на свой ред говорителят на прокурорската колегия и член на ВСС Калина Чапкънова.

Отчита се и по-голяма ежедневна натовареност на прокурорите от спецпрокуратурата, в сравнение с тези от окръжните такива - средно 1,12 дела на дневна база разглеждат окръжните прокурори спрямо 1,24 за спецпрокурорите през 2020, като тенденцията е идентична през годините.

Значително било и доверието към спецпрокуратурата от страна на партньорските служби в ЕС и извън него, отчетоха още ръководителите на институцията.

"В резултат на работата на Специализираната прокуратура през 2017 година бе свален мониторингът на България по темата организирана престъпност. Това е факт, който не може да бъде оспорен и свидетелства единствено за много добро взаимодействие и свършена работа", подчерта Маджарова.

И бе категорична - Специализираната прокуратура няма нужда от защита от намеренията на управляващите да бъде закрита, тъй като разполагат с най-важният аргумент за противопоставяне на това намерение - самата работата на институцията.

Докладът на специализираното обвинение е публично достъпен на страницата на ВСС.