Германската Deutsche Bank се съгласи да плати глоба от 220 милиона долара, за бъде сложен край на американското разследване срещу нея за манипулиране на лихвените проценти.
Това е последното споразумение, свързано с участието на банките в манипулацията на основния лихвен процент Libor.
Санкцията е повече от 2 пъти по-голяма от тази, която британската банка Barclays се съгласи да плати миналата година, за да приключи подобно разследване.
Deutsche Bank е 16-ата най-голяма банка по активи в света и четвърта в Европа. Тя присъства в над 70 държави и има повече от 100 000 служители.
Това далеч не е първият случай, когато банката е наказана за свои неправомерни действия. През 2015 г. регулаторите в САЩ и Великобритания я глобиха с рекордните 2.5 милиарда долара също заради нагласяне на лихвите.
Настоящото споразумение бе обявено от висши адвокати в Ню Йорк и Калифорния, които ръководеха разследването за манипулиране на лихвените проценти от името на 45 щата.
Разследването установи, че Deutsche Bank е измамила държавни институции и благотворителни организации, правейки неверни или подвеждащи изявления, за да определи референтни лихвени проценти, включително Libor, и да се опита да повлияе на предложенията, подадени от други банки.
Целта е била да се преместят лихвите в полза на вътрешните си търговски позиции. Неправомерното поведение на банката започва още през 2005 г. и продължава по време на световната финансова криза.
Libor, който се определя от водещи финансови институции чрез редовно подаване на междубанкови лихвени проценти, влияе върху лихвите, използвани за заеми по кредитни карти, ипотеки, студентски кредити и други транзакции.
Благотворителните и правителствените организации са измамени с милиони заради дейностите на банката, заяви главният прокурор на Ню Йорк Ерик Шнайдерман.
Те могат да получат около 213 милиона долара от санкцията, а останалата част ще бъде използвана за плащане на съдебни такси.
"Ние няма да толерираме измамно, манипулативно или съгласувано поведение, което пречи или подкопава доверието в нашите финансови пазари", посочи Шнайдерман.
"Големите финансови институции, както всички останали участници на пазара, трябва да спазват правилата", категоричен бе той.
От Deutsche Bank заявиха, че това е последното разследване срещу институцията от американските регулатори. Властите в САЩ увериха, че разследването срещу други банки продължава.