Технологична война, насочена към Европа и САЩ от страна на Пекин започна. Китай ще контролира износа на метали, които са широко използвани в глобалната индустрия за производство на чипове, съобщава Reuters. Това е последната капка в чашата на ескалиращата война за достъп до високотехнологични микрочипове между Пекин и САЩ и тя ще рефлектира и върху Европа, коментират експерти.
Контролът, за който Китай твърди, че е насочен към "защита на националната сигурност и интереси", ще изисква от износителите да искат разрешение за превоз на някои продукти от галий и германий.
Ходът за управление на износа на редки елементи, които властите в Пекин класифицират като стратегически, идва, докато Вашингтон обмисля нови ограничения върху доставката на високотехнологични микрочипове за Китай.
Ответен удар
САЩ и Нидерландия са готови да нанесат двоен удар на китайските производители на чипове това лято, като допълнително ограничат продажбите на оборудване за производство на чипове. Това са част от усилията да се предотврати използването на тяхната технология за укрепване на китайската армия.
Източник: iStock
Контролът на Китай, който ще влезе в сила от 1 август, ще се прилага за 8 продукта, свързани с галий:
- галиев антимонид
- галиеварсенид
- галиев метал
- галиев нитрид
- галиев оксид
- галиев фосфид
- галиевселенид
- индиев галиев арсенид
Регулации ще се прилагат и за 6 германиеви продукта:
- германиев диоксид
- германиевепитаксиален растежен субстрат
- германиев слитък
- германиев метал
- германиевтетрахлорид
- цинково-германиев фосфид
Германий се използва и в инфрачервената технология, оптични кабели и слънчеви клетки.
Износителите ще трябва да преминат през процедури за получаване на лицензи за износ, се казва в изявление на китайското министерство на търговията.
Всеки, който изнася тези продукти без разрешение и тези, които изнасят над разрешените количества, ще бъдат наказани, се казва в съобщение на китайските власти.