Брюксел е далеч от постигането на целите си за възстановяване на производството на микрочипове и Европа става все по-зависима от Китай. Одиторите на Европейския съюз предупреждават, че блокът е "опасно зависим от Китай за основните микрочипове, захранващи всичко - от автомобили до перални машини", предава Politico.
В доклад, публикуван от Европейската сметна палата (ECA), се казва, че "всеки трети нискотехнологичен чип идва от Китай". Експертите предупреждават, че ЕС изобщо "не е близо" до постигането на собствената си цел да съставлява 20 процента от глобалната верига на стойността за микрочипове до 2030 година - цел, поставена в Европейски закон за чипове от 2023 година, който трябва да направи блока по-малко зависим от чужди региони.
Докладът е още един знак, че ЕС се бори да намали някои от най-явните си зависимости от чужди технологии за критични и основни услуги, въпреки опитите на Брюксел да направи ЕС "по-технологично суверенен".
Европа има някои водещи компании в областта на по-малко напреднали микрочипове, сред които германската Infineon, нидерландската NXP и френско-италианската STMicroelectronics. Тези фирми отговарят на нуждите на мощната автомобилна индустрия на Стария континент.
Европейските одитори обаче алармират, че търсенето в Европа "в момента расте по-бързо, отколкото базираните в ЕС производители на чипове могат да отговорят". През 2024 година ЕС имаше дефицит на чипове, оценен на 9,8 милиарда евро спрямо Китай.
В световен мащаб Тайван се очертава като водещ център за по-усъвършенствани чипове, които имат по-малки възли от нискотехнологичните разновидности и се използват в смартфони и центрове за данни. Търсенето на нискотехнологични чипове обаче остава високо, включително за захранване на прехода към по-устойчиви технологии, които консумират по-малко енергия.
Одиторите предупреждават, че разликата между Европа и другите региони само ще се задълбочава. И нуждата от спешни действия е в момента, не след време, защото ще е късно.