Капитализацията на "Газпром" на Московската и Лондонската борса за пръв път от пролетта на 2009 спадна под 100 милиарда долара, пише "Ведомости", цитиран от БГНЕС.

При закриване на търговията вчера акциите на концерна поевтиняха съответно с 1,5% и 2,7% на двете борси и капитализацията му достигна 98,9 милиарда и 98,5 милиарда долара. От началото на годината акциите на "Газпром" спаднаха с 10,2%, но той остава най-скъпата руска компания.

През май 2010 нейната цена достигна своя пик - 365,1 милиарда долара. Месец по-късно президентът на "Газпром" Алексей Милер заяви, че нейната капитализация за 7-8 години ще стигне 1 трилион долара. Но много скоро се срина заедно с пазарите до 77,1 милиарда долара през октомври 2008 г.

Някои компании успяха да отиграят кризисния спад, но максималната капитализация на "Газпром" оттогава е 205,3 милиарда долара /през април 2011/.

"Днес "Газпром" е една стагнираща компания със спадащ добив. Компания, която генерира прилична печалба, но тя се инвестира в неефективни капитални разходи, а това, което остава се раздава като "декларативни" дивиденти", описа ситуацията Игор Михайлов от "Уралсиб". Шистовият газ играе тук второстепенна роля, убеден е той.

Този път котировките на "Газпром" спаднаха заради намаляването на очакваната дивидентна доходност на неговите акции - за чуждите инвеститори този показател е много важен, коментира Олег Попов от Allianz Investments.

"Газпром" тегли назад целия руски пазар: неговите книжа са най-тежки в индексите ММВБ /15%/ и MSCI Russia /20,4%/.

Постоянните проблеми на "Газпром" са една от тези индивидуални истории, които влияят на целия руски пазар, нивелират всякакви положителни макроикономически новини, заяви неотдавна пред "Ведомости" главният стратег по развиващите се пазари на "Дойче Банк" Джон Пол Смит. Това е една от причините, защо той вече две години препоръчва да се "продават" руските акции. Някои така и постъпват. Един от най-големите в света фондове EuroPacific Growth през второто полугодие е съкратил позициите си 2,5 пъти до 166 милиона долара.

Има и купувачи. Фондът Dimensional Emerging Markets Value през второто полугодие на 2012 финансова година /завършва на 31 януари/ увеличи позициите си в ADR на "Газпром" с 25% до 680 милиона долара. През март известният фонд кухи в Лондон над 15 милиона ADR на "Газпром", разкри пред "Ведомости" един от инвестиционните банкери.

Трябва да се признае, че руският пазар през последните месеци не е на мода сред инвеститорите. По данни на EPFR, изтеглянето на средства от фондовете инвестиращи в Русия за последните три месеци е надхвърлило 700 милиона долара спрямо приток от 1,3 милиарда година по-рано.