Близо 42 милиона броя пратки следи Национална агенция за приходите (НАП), като общата сума от наложен платеж е над 3,6 млрд. лева. Това показват данните за лицата, извършващи продажби в интернет, подадени в НАП от пощенските оператори (куриерските фирми), съобщиха от приходната агенция.

Над 11 млн. от пратките са на физически лица, като повече от 34 хиляди са декларирали доходите си от продажби в интернет за 2020 година, уточняват от приходната агенция.

Получените суми от наложен платеж, подадени от куриерските фирми, се отразяват в предварително попълнените данъчни декларации, от които физическите лица могат да се възползват при обявяването на доходите си, придобити през годината.

При продажба на вещи за лично ползване и такива, които не са купени с цел след това да бъдат препродадени, гражданите не дължат данък и няма нужда да декларират получените суми, уточняват още от НАП.

За 10-те месеца в НАП постъпиха с 2,3 милиарда лева повече от същия период на 2020-а година

За 10-те месеца в НАП постъпиха с 2,3 милиарда лева повече от същия период на 2020-а година

Най-висок през октомври е ръстът на постъпленията при корпоративния данък - с 30% повече на годишна база

Физическите лица, които извършват търговска дейност в интернет с цел печалба, независимо че не са регистрирани като търговци по смисъла на Търговския закон, са длъжни да декларират доходите си от продажби в годишната данъчна декларация, напомнят от НАП.

Продажбите в интернет, които са с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15%, в зависимост от това каква дейност извършват търговците.