Виненият туризъм трябва да бъде защитен като нематериално културно наследство, заяви зам.-министърът на земеделието Момчил Неков по време на "кръгла маса" на тема "Перспективи за развитието на винения туризъм", организирана от Министерството на туризма.
Консумацията на вино в България е около 120 милиона литра годишно, като вносът е едва 5 милиона литра. България произвежда качествен продукт и може да печели от него, категорични са експертите, съобщиха от земеделското министерство.
През последните 5 години у нас са регистрирани нови 43 винарски изби, като общият им брой за страната към момента е 336.
Една трета от тези изби имат потенциал за винен туризъм, смятат от земеделското министерство.
Идеята е въпросните изби да бъдат обособени в осем винени региона с различни специфики, а в последствие да има защитени географски указания за тези региони.
Друга цел на Министерството на земеделието е, да насърчи хотелиерите да предлагат на туристите местно вино.
Държавата ще подкрепя винопроизводители с експортен потенциал, за да има реални бизнес резултати от участието в международни форуми.
Предстои създаването на обща работна група между експерти от няколко министерства и бизнеса, за да обсъждат и решават въпросите на винения туризъм, съобщават още от земеделското министерство.
atanaszafirov
на 10.10.2023 в 23:07:39 #4Постоянно ни викат на разпит от Службите, а работодалят ни се крие! Не ни плаща!
davidovich
на 26.09.2023 в 01:00:26 #3Има повдигнати обвинения срещу служители, които нямат вина за нищо.
slaveihr
на 22.09.2023 в 14:22:19 #2Много досадни производства има в СДВР о ГДБОП заради сигнали от други държави. Масово напускат колеги, защото шефовете са записвали какво правят и искат да дадат записите от развоговри и камери като доказателства за да се измъкнат от оговорност.
vanyamilanova
на 17.09.2023 в 13:53:55 #1Амостра ЕООД са много некоректни работодатели.