Изграждането на устойчива и ефективна индустрия не само ще помогне на света да се справи с климатичните промени, но и ще направи бизнесът по-печеливш чрез далеч по-ниски разходи. Това гласи основното послание, отправено от президентът и главен изпълнителен директор на френския гигант Schneider Electric Жан-Паскал Трикоар в началото на петата годишна конференция на компанията Innovation Summit.
"Covid-19 ни показа колко уязвими сме от природата. Но зад вълната Covid-19 идва едно огромно цунами - климатичните промени", посочи той. И подчерта, че посоката на Schneider е ясна: всички компании трябва да имат възможност да се възползват максимално ефективно от енергията и ресурсите, които имаме.
Schneider Electric е лидер в дигиталната трансформация на енергийния мениджмънт и автоматизацията, като предоставя цялостни решения, които помагат на индустрията да следи, анализира и контролира потреблението на енергия и да предвижда нуждата от предварителна поддръжка.
Източник: Schneider
Трикоар посочва, че ние сме първото поколение, което разбра за опасността от климатичните промени - и последното, което може да обърне процеса. Той подчерта, че въглеродният отпечатък трябва да бъде намален с 20% през следващите 20 години, за да ограничим увеличението на температурите с до 1,5°C.
"Някои хора изправят една срещу друга технологията и екологията. Но ние вярваме, че технологичните ще ни позволи да постигнем нужната устойчивост", категоричен е той.
Източник: Schneider
Жан-Паскал Трикоар се присъединява към Schneider Electric през 1986 г. През 2001 г. става част от Изпълнителната комисия, която управлява международното подразделение, а в края на 2003 г. е назначен за главен оперативен директор. Три години по-късно става президент и главен изпълнителен директор, а през април 2013 г. застава на поста председател и главен изпълнителен директор.
Кариерата му в Schneider Electric се развива основно извън Франция, като той следи бизнеса в Италия, Китай, Южна Африка и САЩ.
От една страна стои дигиталната трансформация: Интернет на нещата (Internet of Things, IoT), който свързва всичко и ни дава възможността да получаваме ясни данни; както и машинното обучение и изкуственият интелект, който ни позволява да ги анализираме и разберем. От своя страна това дава повече предвидимост и сигурност в дейността, съкращавайки авариите и извънредните разходи.
От друга страна стои електричеството: "единственият начин да декарбонизираме енергията", казва Трикоар. В момента едва 20% от енергията, която консумираме, е електричество. Но след 20% този дял ще се повиши до 40%. Нещо повече, днес едва 6% от електричеството е от възобновяеми източници, а след две десетилетия ще нарасне до 40%.Така автоматизацията и чистото електричество ще донесат нужната устойчивост и ефективност, казва още Трикоар. Той обаче предупреди, че не трябва да изчакваме да се случи едното или другото, а да действаме днес.
На пазара вече има решения, които правят възможно това. Един пример е именно Ecostruxure на Schneider Electric, която от началото на 2018 г. до първото полугодие на 2020 г. е спестила 107 млн. метрични тона въглероден диоксид.
В същото време тя пести и разходи на индустрията. Например производителят на храни и напитки Yili в Китай постига с 20% по-висока оперативна ефективност и намалява с 5% консумираната електроенергия след въвеждане на решението. Системата е била внедрена и в ютилити компанията Enel, която очаква €10 млн. по-малко разходи през следващите 18 месеца заради възможността да предотвратява аварии.
Цитирана бе и неназована рафинерия, при която потреблението на енергия се намалява с 15% чрез по-добро управление. Това пести $200 млн. и 570 млн. тона въглероден диоксид.
В рамките на конференцията компания показа и най-новото си поколение продукти.
Сред тях е нова гама разпределителни табла с ниско напрежение, PrismaSeT Active и ново поколение прекъсвачи ComPacT, които ще бъдат достъпни на пазара през 2021 г. Те ще предоставят критично важна информация, свързана с рисковете от пожар и електрическото захранване в системите на сградите. Облачната свързаност на PrismaSeT Active ще позволи на потребителите непрекъснато да следят разпределението на захранването и да получават известия в случай на опасни загуби на енергия.
Новото поколение прекъсвачи обещават и големи ергономични подобрения, както и модулни аксесоари за разширяване на капацитета за възможности за наблюдение.
Schneider Electric показа и ново поколение комутационни апарати SM AirSeT, които използват въздух и вакуумна технология вместо парниковия газ SF6, който обикновено се съдържа в електрическото оборудване, използвано за захранване на мрежата и промишлените електрически инсталации.
SM AirSeT е изграден и с мисъл за IoT свързаност, което носи предимството от подробни данни за анализ на управлението и оптимизацията на мрежата.
Представена бе и EcoStruxure Automation Expert, първата в света софтуерно-ориентирана система за индустриална автоматизация.