За разлика от преди години участието на жените на пазара на труда е все по-активно. Въпреки това пред всички големи икономики продължава да стои един значителен проблем - разликата в заплащането между двата пола.

В САЩ и Великобритания вече работят по отстраняването му. От следващата година големите работодатели на Острова ще трябва да представят публичен отчет за заплащането на своите служители. В Щатите също въведоха подобно изискване, което ще влезе в сила през следващата година.

И все пак разлика продължава да има. В страните, влизащи в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, средното възнаграждение на жените, работещи на пълен работен ден, все още е 85% от това на мъжете. Защо дамите все още печелят по-малко, питат от Economist в своя публикация.

ЕК: България е с най-голямо неравенство в заплащането

ЕК: България е с най-голямо неравенство в заплащането

Заплатите миналата година са нараснали повече от производителността

Популарното разбиране е, че просто работодателите плащат повече на мъжете за същата работа, която се извършва и от жените. Според данни от 25 държави, събрана от консултантската компания Korn Ferry, дамите печелят 98% от представителите на силния пол, които са наети на същата позиция като тяхната.

Междувременно доста повече жени са наети на по-нископлатени длъжности, като такива в администрацията. От фирмата допълват, че като цяло дамите се насочват предимно към професии и отрасли, където възнагражденията са по-ниски.

В Европейския съюз (ЕС) близо 70% от работещите жени се трудят в области, в които поне 60 на сто от служителите са от техния пол. В САЩ професии, като начални учители, медицински сестри и секретарки също са почти изцяло феминизирани.

На жените им трябват още 50 години, за да настигнат мъжете по заплащане

На жените им трябват още 50 години, за да настигнат мъжете по заплащане

Това показва изследване

Друга основна причина за по-трудното достигане на дамите на високи позиции е това, че грижата за децата е тяхна. От проучване, проведено от Economist и YouGov през тази година между 44 и 75 на сто от жените са заявили, че са намалили работните си часове или са преминали към по-лека и неангажираща професия, след като са станали майки. В същото време само между 13 и 37% от бащите признават, че са направили същото.

Равносметката показва, че дамите в САЩ губят по 4% от стойността на възнаграждението си с раждане на дете и с по 10% на дете, ако са на по-висока позиция. Във Великобритания заплатата на една майка намалява с 2 на сто за всяка година, през която тя е извън пазара на труда.

В тази страна шефовете взимат 347 пъти по-голяма заплата от работниците

В тази страна шефовете взимат 347 пъти по-голяма заплата от работниците

Акционерите обаче не изглеждат притеснени от статистиката