Александър Колчаков, Директор Продажби в "Доверие-Брико" АД, разказва какво е необходимо за кариера в България. Компанията му е част от инициативата "Твоите 25 причини да избереш България".

Какво e Вашето образование и как Ви помогна за кариерата?

Образованието ми е хуманитарно и на пръв поглед не е свързано с непосредствените задачи на бизнеса и управлението на търговските резултати. Завършил съм история, което ми дава различен мироглед, помага ми в търсенето и управлението на причините, предопределящи дадено събитие, формира умението ми за анализ.

Но получаването на диплома не е краят на образованието за един човек. Аз никога не съм прекъсвал да уча. Специализирана литература, курсове и семинари, добри практики, споделени при общуването с колеги - възможностите са безкрайни.

Как стигнахте до една от най-високите позиции в компанията и кое лично качество смятате, че най-много Ви помогна за това?

Преминал съм през различни позиции в Mr.Bricolage - от продавач-консултант до директор на цялата верига магазини. На всяка една от тези позиции съм работил с хъс, интерес и преди всичко - с удоволствие. Голямо предимство за мен е, че ценностите на нашата компания съответстват на това, което е най-важно лично за мен: грижа към клиентите и към колегите; отговорност за постъпките и поетите ангажименти; солидарност с всички, с които работим. Работата ми поставя задачи и цели, които напълно съвпадат със задачите и целите, които си поставям сам - така развитието в професията се случва естествено.

Защо избрахте да работите в България?

Четири години съм живял и работил в Англия, така че имам опит и възможност да направя сравнение. За мен България е мястото, където човек може да се реализира изцяло. Тук предизвикателството да се развиваш и да правиш бизнес е по-голямо, отколкото в чужбина. Но пък си заобиколен от близките си, а у дома и стените помагат.

Според Вас кои са най-важните качества, за да успее човек в България?

Да мечтаеш и да поемаш предизвикателства. Да проявяваш постоянство и да бъдеш оптимист. А най-важното е да се забавляваш истински с това, което правиш.

Кое е най-важното качество, което търсите у младите/новите служители?

Нашата работа е толкова интересна, че те провокира всеки ден да правиш нещата по-добре. Тя не е за безразлични. Затова най-важните качества за мен са страстта и желанието да направиш нещо значимо.

Снимка 346637

Какво трябва да се промени в образованието?

Иска ми се образованието да бъде повече ориентирано към практиката, да е по-отворено към новите неща - към това, което се случва в "живия" живот. Целта му трябва да бъде да открива талантите, дарбите на младите хора, а не да ги излива в калъп. Още от най-ранните години децата трябва да се възпитават като свободни хора - да не се страхуват да излизат извън рамките, да изказват мнението си, да се научат, че няма грешни въпроси.

Какъв тип служител предпочитате - завършил в България или завършил в чужбина?

Това няма значение. Важното е какъв е човекът.

По-скоро оптимист или по-скоро песимист сте за бъдещето на България?

Стопроцентов оптимист. Защото ние сме тези, от които зависи бъдещето.

Според Вас как може да бъде решен проблемът с намирането на кадри в България?

Това е ангажимент на работодателите. Хората трябва да виждат в наше лице надежден партньор, който им дава сигурност и възможност за добра реализация.

Кое е умението/качеството, което най-често липсва на младите/новите служители?

Не бих искал да говоря за липсващи качества. Разбира се, ние се сблъскваме със същите трудности, които изпитва бизнесът у нас по отношение на подготовката на кадрите. Но за мен е важно, че в младите хора, които идват при нас, виждаме желание за работа, енергичност и ентусиазъм. Това ми дава основание за оптимизъм

Колко важна трябва да бъде заплатата за начинаещия служител?

От една страна няма как да не е важна. Човек трябва да се издържа и се нуждае от определена сигурност. Но от позицията на собствения ми опит мога са кажа, че за човек, който започва трудовия си път, заплатата не би трябвало да е водещата. Важно е това, което правиш, да ти носи удовлетворение.

Снимка 338603