Липсата на американски граждани, упоменати в „Досиетата от Панама”, оставиха основателя на Microsoft Бил Гейтс донякъде озадачен.
Масивното изтичане на данни от 11,5 милиона криптирани вътрешни документи от панамската адвокатска фирма Mossack Fonseca, хвърлиха светлина върху скритите финансови сделки на политици и държавни служители по целия свят.
Много коментатори обаче започнаха да се чудят защо в скандалните разкрития са споменати толкова малко души от САЩ.
„Бях изненадан, че има толкова малко американци”, отбеляза Бил Гейтс в интервю за CNBC.
„Когато подавате данъчната си декларация, ви молят да оповестите какви задгранични банкови сметки и активи притежавате. Това не означава, че всеки отговаря на този въпрос точно”, добави той.
Предварителни публикации сочат, че има над 200 души с адрес в САЩ, назовани в „Досиетата от Панама” според Forbes. Международният консорциум на разследващите журналисти, който е сред основните организации, анализиращи данните, обяви, че има над 214 000 офшорни дружества, които се появяват в изтеклите документи, свързани с хора в над 200 страни и територии.
Бяха подмятани много причини за отсъствието на американци в списъка, като най-забележителните данни до момента се фокусират до приближени на руския президент Владимир Путин, британския премиер Дейвид Камерън и вече бившия министър-председател на Исландия Сигмундур Давид Гунлаугсон.
Някои теории заключават, че Mossack Fonseca не е била предпочитана адвокатска фирма сред американците. Други пък смятат, че САЩ имат собствени гъвкави структури и облекчения на корпоративни данъци. Мнозина са на мнение, че е лесно за американските граждани да създават „кухи” компании в определени щати.