За втора поредна зимна олимпиада Норвегия спечели най-много медали от всички страни, които участваха в надпреварата в различните спортове. Норвегия спечели 37 медала през последните две седмици в Пекин. Това е и страната с най-много златни медали - цели 16 медала, от 109.
Норвегия осигурява стипендии на спортистите, за да им помогне да покрият разходите си за тренировки, тя не финансови стимули за спечелени медали. Десетки други страни обаче го правят, а някои дори предлагат шестцифрени бонуси на всеки, който донесе медал. Според проучвания на Forbes между 31 държави за медал най-добре плаща Италия. Страната ще изплати 2,7 милиона долара на спортистите си за 17 медала, спечелени на на зимните игри.
Италианските олимпийци имат право да получат приблизително 201 000 долара от националния олимпийски комитет на страната за златен медал, 101 000 долара за сребърен и 67 000 долара за бронз. За разлика от много други страни, Италия предлага една и съща парична "награда" на атлетите, които се състезават индивидуално и на тези, които са част от отбор. Освен това, за разлика от някои други страни, Италия изплаща бонуси за всеки един медал на независимо колко медала е спечелил един спортист. По този начин сноубордистът Омар Висинтин получава 168 000 долара за своите сребро и бронз.
Още 11 други страни предлагат шестцифрени суми за спечелен медал - Хонконг, Турция, Малайзия, Кипър, Латвия, Унгария, България, Литва, Косово, Естония и Чехия. В България бонусът за златен медал от зимната Олимпиада възлиза на 143 000 долара.
Повечето страни, чиито спортисти носят толкова медали, колкото в Италия, имат по-скромни бонуси за спечелен медал. САЩ например плаща 37 500 долара на златните медалисти, 22 500 долара на сребърните медалисти и 15 000 долара на бронзовите медалисти, независимо дали са се състезавали индивидуално или като част от отбор. Това прави почти 1,6 милиона долара бонуси, които страната ще изплати за 25-е спечелени медала в Пекин.
Тези пари не идват от джоба на данъкоплатците. Олимпийският и Параолимпийски комитет на Съединените щати получава финансиране от фондация с нестопанска цел, а не от правителството.
Ако 2,17 милиона, които Италия ще плати на медалистите от игрите, изглеждат много, то трябва да се спомене, че миналата година страната плати на шампионите си от Олимпийските игри в Токио около 9 милиона долара на 40 носители на медали. Но има един недостатък за италианските носители на медали: те трябва да плащат данъци върху бонусите, които им раздават за успеха на игрите, докато на други места не е така.