Индустриите в ЕС могат да работят използвайки чиста енергия, само ако Съюзът реши да определи някои инвестиции в атомни електроцентрали като устойчиви. Това заяви ръководителят на най-големия производител на мед в Европа KGHM Polska Miedz пред Bloomberg.
Полският KGHM e голям потребител на електроенергия в страна, в която 70% от производството на енергия идва от въглищата. Компанията търси решения за производство с по-малко емисии, за да може да изпълни плана си да бъде въглеродно неутрална до 2050 г.
"Няма друг логичен начин индустриите в ЕС да се развиват, освен ако не използват ядрена енергия", заявява главният изпълнителен директор на полския производител на мед Марчин Хлудзински.
По думите му някои европейски производители на стомана и желязо не могат да се справят с високите сметки за ток.
През септември 2021 година KGHM обяви споразумение с американската компания NuScale Power за разработване и изграждане на първия малък ядрен реактор в Полша.
Въпросът дали ядрената енергетика трябва да се счита за "зелена" обаче създава спор между държавите-членки на ЕС. Мненията са на два полюса, като някои силно подкрепят идеята - Полша и Франция например. Други, като Австрия и Германия не смятат възможността за производство на ядрена енергия за устойчива.
В началото на тази година Европейската комисия започна експертни консултации по отношение на ядрената енергетика. Австрия се противопостави на идеите за ядрената енергетика и не подкрепя идеята да бъде определена като "устойчива". Германия също разкритикува понятието.
"За пореден път ясно изразихме отказа си от използването на ядрената енергия. Това е рисковано и скъпо", заяви вицеканцлерът и министър на икономиката Робърт Хабек.