Комисията за финансов надзор (КФН) е изпратила данни за дейността на "Исторически парк" АД до прокуратурата на България, става ясно от съобщение на интернет страницата на регулатора.

След направена проверка, комисията изразява съмнение, че акционерите в дружеството може да са били заблудени.

Според становището на КФН, има вероятност на лицата, придобили от акциите на дружеството, да се предоставя заблуждаваща информация, че заплатената от тях стойност за акциите постъпва в дружеството за реализация на самия проект "Исторически парк", а не по сметка на акционерите - прехвърлители.

"За установяване или отхвърляне на това предположение, с мое решение, резултатите от проверката на всички факти и обстоятелства, свързани с правоотношенията, възникващи между дружеството и неговите акционери, са изпратени за запознаване и преценка за последващи действия от страна на Прокуратурата на Република България", каза председателят на КФН Бойко Атанасов.

Комисията подчертава, че няма правомощия по отношение на прехвърлянето на акции на дружеството, тъй като тя има правомощия единствено при публично предлагане на безналични ценни книжа.

От публично достъпна информация по казуса и отчети в Търговския регистър се разбира, че "Исторически парк" АД е емитирал един милион акции с номинал 1 лев. По-късно част от тях са прехвърлени на частни лица срещу суми до 250 лева за една акция и обещанието за 5 000 лева през 2022 г. дивидент при покупка на минималния пакет от 200 бр. акции

В интервю за "Капитал" изпълнителният директор Ивелин Михайлов казва, че са продадени около 200 хил. акции. Останалите са собственост на четирима души - Николай Нинов, Силвия Попова, Николай Хитов и адв. Анатоли Савов.

Михайлов е изпълнителен директор и основател на компанията, но от 2016 г. собственик на "Исторически парк" се води Анатоли Савов.

Експерти насочват вниманието към облигационните емисии на дружеството, сключени през 2014 и 2015 г. Последният финансов отчет показва, че компанията дължи 1,9 милиона лева по тях. От документи в Търговския регистър става ясно, че те са сключвани при до 40% годишна лихва.

"Исторически парк", който се намира край с. Неофит Рилски, Варненско, отвори врати на 15 юли т.г. и ден след това затвори за ремонтни дейности.