Цените на петрола тази седмица се повишиха и преминаха психологическата бариера от 50 долара за барел за първи път от юли.
Миналия месец някои анализатори пък предупредиха за опасност от срив на цените до 20 долара за барел. Какво се случва?
Ето три причини за скока, представени от CNN:
1. Геополитически притеснения
Напрежението в Близкия Изток - регионът с най-голямо производство на петрол, дръпна цените нагоре.
Русия започна военна операция в Сирия, с което беляза началото на ново и по-тясно сътрудничество между Москва и сирийския режим на президента Башар ал-Асад. Западът разкритикува Русия за предприетия ход.
Инвеститорите са притеснени, че по-голямото насилие в региона може да повлияе върху производството и транспорта.
2. Нерешителност на Федералния резерв
Протоколите от най-скорошната среща на Федералния резерв на САЩ, излезли в четвъртък, показват, че централната банка не бърза да повиши американските лихвени проценти. Те повлияха и на долара, който днес се понижи с 0,75% спрямо еврото. Това пък подкрепи световните цени на петрола.
Цените на петрола и на други стоки са в долари, така че по-слабата валута ги прави по-достъпни. Това означава, че цените могат да се повишат, за да компенсират разликата.
3. Намаляващо американско производство
Американската енергийна информационна администрация заяви, че производството на суров нефт в САЩ е спаднало със 120 000 барела дневно през септември спрямо месец по-рано.
Според агенцията американското производство ще продължи да се понижава до средата на следващата година, преди растежът да се завърне в края на 2016 г.
Енергийната информационна администрация очаква глобалното търсене на петрол догодина да се повиши с най-бърз темп за последните 6 години, което също е добре за цените.
Петролната индустрия беше под напрежение през последните няколко месеца, като цените на суровината се сринаха с над 50% спрямо миналото лято. Тя паднаха до най-ниското си ниво за 6 и половина години през август, когато „черното злато" се търгуваше за под 42 долара за барел.
Покачването от тази седмица възвърна надеждите, че пазарът може най-накрая да се е преобърнал, но някои анализатори все още са предпазливи.
ICO
на 10.10.2015 в 19:11:38 #3Цената на петрола беше ниска заради продажбата от ИДИЛ на петрол по 20 Долара за барел. Нефтът се внасяше в САЩ от шистовите компании които го представяха за свое производство. Така хем никой официално не използва нефт от ИДИЛ хем се укрепва болното състояние на шистовите компании. Обаче Руснаците първо удариха нефтопроводите в Сирия и спряха тази част от сделката ОРЪЖИЕ-ПЕТРОЛ между САЩ и ИДИЛ. Цената обаче няма да скочи над 65 долара за барел, защото в Либия ИДИЛ продължава с продажбата на дъмпингов петрол. А и последната причина за слабата щатска икономика би трябвало да свали цената на петрола, а не да я вдигне. Моето мнение е,че през 2016 ще бъдем свидетели на доста воатилен петрол предвид предстоящото откриване на петролна борса в КИТАЙ.
octavian
на 10.10.2015 в 12:23:32 #2Те американците са опрели до миниатюрния износ на ИСИС (0.05% от потреблението на САЩ). Далаверата е за местните мафиоти, които чрез посредници "изпират" произхода на петрола. А вторичната далавера е за руско-турска пропаганда на ниво козметичен салон.
Bez masca
на 09.10.2015 в 23:44:32 #1Думата инвеститори трябва да е в кавички. Защото не е тайна за контрабандния добив и продажба на петрола от ИДИЛ. Основната причина е руската военна операция, която удари точно тази търговия и сега няма за американците "гювеч" безплатен да закупуват контрабандно петрола.