Няма никакви основания за ценови шок след присъединяването на страната към ЕС.
Това заяви премиерът Сергей Станишев при откриването на организираната от в. Капитал и Handelblatt конференция под надслов „60 дни преди ЕС: какво да очакваме, какво да правим", цитиран от News.bg.
По думите на премиера ако някой от икономическите субекти се опита да прави спекулации на гърба на гражданите, държавата ще го санкционира.
Той смята, че инфлацията през 2007 г. ще е умерена и на ниски равнища.
Станишев каза, че в отговор на направените от правителството жестове във връзка с намаляването на корпоративния данък, очаква бизнесът да поеме своята отговорност и да няма спекулативно повишаване на цените.
Той обеща още на деловите среди понататъшно намаляване на социално-осигурителната тежест от средата на следващата година, ако позволяват бюджетните приходи.
Премиерът припомни, че 2007 г. ще е особено натоварваща за държавния бюджет, тъй като страната ще трябва да плати 650 милиона лева вноска за членството си в ЕС, ще има и загуби от постъпленията на ДДС (450 млн. лв.), както и по линия на оеднаквяването на митническата тарифа с тази на ЕС.
Той акцентира и върху преустановяване на досегашната практика дебатите по държавния бюджет да се водят само около приемането му и предложи да се създаде подкомисия на бюджетната, която да се занимава с регулярен мониторинг на бюджетните разходи.
Станишев съобщи още, че предстои да бъдат премахнати още множество излишни препятствия пред бизнеса като различни регистрационни и лицензионни режими.
Той припомни, че предишните правителства премахнаха около 160 такива режима, но изтъкна, че междувременно администрацията е генерирала още толкова, донякъде и във връзка с евроинтеграцията.
Особено важно е, по думите на премиера, да бъдат продължени реформите, особено в образованието, за да се сближи страната по-бързо с прилаганите в ЕС политики.
За да бъде България успешна в 21 век, се нуждае от силен, интегриран Европейски съюз, в който да има своя принос и да отстоява своите интереси, заяви Станишев.
Министър-председателят посочи и приоритетите пред страната ни за следващите 7 години, които са формулирани в Националната стратегическа референтна рамка. Това са:
- подобряване на базисната инфраструктура,
- увеличаване качеството на човешкия капитал,
- насърчаване на предприемачеството,
- благоприятна бизнес среда,
- подкрепа за по-балансирано регионално развитие.
След като очерта своето виждане за България в периода 2007 - 2016 г. председателят на КРИБ Иво Прокопиев изтъкна, че бизнесът иска от политиците три неща:
- да запазят политическата стабилност и да не се поддават на крайни националистични изкушения;
- да уважават и спазват законите и международните договори на страната;
- да чуват бизнеса и чрез диалог да решават проблемите в интерес на обществото.
В откриването на форума участваха Карл Билд - министър на външните работи на Швеция и Бриджит Чернота - ръководител на екипа за България в Генерална дирекция „Разширяване" на Европейската комисия.
Дискусиите продължават при закрити врати по проблемите на икономическия растеж и стабилността, бизнесклимата и конкурентноспособността, развитието на инфраструктурата, бизнесът и съдебната власт.
Неделчо Съботинов
на 18.10.2006 в 22:48:36 #3Разбира се, че ще спечелим, няма да останем гладни. Напълно съм съгласен с политиката на държавата по отношение на евроинтеграцията. ЕС само ще помогне!
Znaesht
на 18.10.2006 в 19:16:43 #2Абе ще лапнем ние големи парички...това ще лапнем... Това е може би най-доброто нещо което ще се случи на страната от 5 века насам...а според приятели които имам в Испания, които идваха у нас цените ни не са чак толкова различни от европейските..така че подкрепам Станишката....
petko_voyvoda
на 18.10.2006 в 19:10:59 #1Абе те хубаво си говорят сладки приказки, ама ха да видим кво ще става, когато почнат търговците да се оправдават с влизането... Такъв *** ще лапнем с тоя съюз, че сълзи ще ни излязат! Така ми се струва на мен.