Седем от десетте най-големи икономики в света до 2030 г. вероятно ще бъдат настоящи развиващи се пазари.
Прогнозата за промяната в класацията на брутния вътрешен продукт на света идва в нови дългосрочни прогнози на британската финансова компания Standard Chartered, цитирана от Bloomberg.
Тя предвижда Китай да стане най-голямата икономика до 2020 г., а оценките й се базират на валутните курсове за паритет на покупателната способност и номиналния БВП.
Индия вероятно ще стане по-голяма икономика от САЩ в същия период от време, докато Индонезия ще се нареди сред петте най-големи икономики.
"Дългосрочните ни прогнози за растежа са подкрепени от един ключов принцип: делът на страните в световния БВП в крайна сметка трябва да се сближи с техния дял от световното население, воден от сближаването на БВП на глава от населението между развитите и нововъзникващите икономики", обясняват в изследователска бележка икономистите на Standard Chartered, водени от Дейвид Ман.
Китай, Индия и Индонезия ще са най-големите икономики до 2030 г.
Те предвиждат тенденция на растеж за Индия да се ускори до 7.8% до 2020 г., докато този в Китай ще намалее до 5% до 2030 г., което отразява естественото забавяне, предвид размера на икономиката.
Делът на Азия в световния БВП, който нарасна до 28% през миналата година от 20% през 2010 г., вероятно ще достигне 35% до 2030 г. и ще се равнява на общия дял на еврозоната и САЩ.
Според икономистите на Standard Chartered намаляващата инерция на реформите в развиващите се пазари тежи върху растежа на производителността.
Те смятат, че краят на количественото облекчаване може да означава по-голям натиск върху икономиките за реформиране и съживяване на тенденциите в производителността.
Средната класа е в критична точка, като до 2020 г. мнозинството от населението на света влиза в тази група на доходите.
Растежът на средната класа, продиктуван от урбанизацията и образованието, трябва да спомогне за противодействие на последиците от бързото застаряване на населението в много икономики, включително в Китай.