Индия е напът да се превърне в новата икономическа суперсила в Азия, измествайки Китай, смятат от Deloitte. Китай и други азиатски тигри трябва да се справят със застаряващо население, докато Индия няма такъв проблем, пише Bloomberg.
Броят на хората, които са на възраст над 65 години в Азия ще се повиши от 365 милиона днес до над половин милиард през 2027 г.. Те ще бъдат 60% от населението в световен мащаб до 2030 г.
Индия пък даде старт на третата вълна на ръст в Азия с население в работоспособна възраст, което ще достигне 1.08 милиарда души през следващите 20 години, в сравнение с 885 милиона днес.
"Индия ще е отговорна за повече от половината увеличение на работната сила в Азия през следващото десетилетие. Но не става въпрос само за по-големият брой: новото поколение ще бъде по-добре обучено и образовано от сегашното", смята Анис Чакраварти, икономист в Deloitte Индия. "Заедно с това има много голям икономически потенциал".
И докато икономистите смятат, че "индийското лято" ще продължи десетилетия, страната не е единствената в Азия, която ще се радва на икономически бум. Индонезия и Филипините също имат сравнително младо население, казват от Deloitte.
Условието за тях, както и за Индия, обаче е създаването на правилната правна рамка.
Икономиките на Китай, Хонг Конг, Тайван, Корея, Сингапур, Тайланд и Нова Зеландия ще бъдат най-засегнати от застаряващото си население.
Австралия, която също трябва да се справи с този проблем, има едно преимущество: най-много от всички останали е готова да приеме имигранти.
Как държавите могат да се справят? От Deloitte препоръчват повишаване на възрастта за пенсиониране, повече жени на пазара на труда, приемането на мигранти и повишаване на образованието и квалификацията, което ще повиши продуктивността.