Дупката между вноса и износа вероятно ще нарасне на над $60 милиарда , спрямо $58.2 милиарда за март според анализаторите на Блумбърг.
Основна причина за това са високите цени на суровия петрол, чиито най-голям потребител в света са САЩ. Най-вероятно тенденцията за увеличаване на дефицита ще се запази и през следващите месеци, тъй като с леки флуктуации стойността на суровия петрол на международните пазари постоянно нараства от началото на годината. От януари насам цената му се е увеличила с 40%.
В момента лекият суров петрол с доставка през юли се търгува на нива от $134.83. като отбелязва покачване спрямо вчера с 0.36%, което можеше да се очаква с оглед на липсата на новини в подкрепа на долара и сравнително големия спад, който отбеляза вчера след рекордните стойности от $139.12 за барел, достигнати в края на миналата седмица.
По принцип покачването на цената на петрола рефлектира върху потреблението, заради поскъпването на много от продуктите, за които черното злато се явява производствена суровина. Това води до спад в продажбите на вътрешния пазар и съответно компаниите се ориентират към външните, като в САЩ процесът се стимулира и от слабия долар.
Но американската икономика е импортно ориентирана, като разчита на добре развития вътрешен пазар и стабилността на долара като световна валута. Така пренасочването на операциите на компаниите към външните пазари се оказва доста по-труден процес и не може да компенсира негативите от високите цени на петрола.
Въпреки това нарастването на износа е една от малкото положителни тенденции в американската икономика на фона на финансовата криза, срива на пазара на имотите и намаляващото доверие на потребите в резултат на покачването на цените на почти всички потребителски стоки.
Министерството на търговията ще представи доклада за търговския баланс на САЩ в 15:30 часа българско време във Вашингтон.
Икономически анализатори очакват стойността на търговския дефицит за април да достигне между $56 и $36 милиарда.
Растежът на азиатските икономики създава добри предпоставки за продажбите на такива високотехнологични компании като Boeing, вторият по големина производител на самолети в света очаква над 5% ръст на годишна база основно заради добрите си резултати на азиатските пазари.
Експортът, който от през март отбеляза спад за първи път от над една година, може да компенсира забавянето в производството, заради по-слабото потребление на вътрешния пазар на стоки като автомобилите например, с висока добавена стойност, в производството, на които участват множество фактори.
В същото време, въпреки че прави американската продукция по-конкурентно способна, слабият долар води до спад печалбите, които през април са намалели с 9.6% на годишна база, за продажбите на едро.
Слабият долар води и до повишаване на цените на вносните продукти и съответно до увеличаване на нивата на инфлацията, за което предупреди директорът на Фед, Бен Бернанке, през миналата седмица.
Цените на вносните стоки са нараснали повече от очакваното през април, както и цените на горивата според статистиката на Министерството на труда.
Приноса на търговията върху растежа на икономиката зависи от инфлационните нива и се намалява от скока на цените на суровия петрол. Търговският дефицит за април вероятно ще е най-големият от ноември 2003-та година насам.
Като дялът на търговията във формирането на БВП е нараснал с 0.8% за първото тримесечие, за които период търговският дефицит е достигнал най-ниските си нива от 2003-та година насам.
Отрицателният баланс в търговията с Китай има най-голям дял в разликата между вноса и износа на САЩ и се превръща все повече в политически проблем, с който според много анализатори трябва да се заемат американските законодатели.