Промяната в климата е най-важната политическа задача пред Европейския съюз, заяви Жозе Мануел Барозу след визитата си в Гренландия, където политикът имаше възможността от първа ръка да се запознае с ефекта от глобалното затопляне, съобщи EUOBSERVER.

Трябва да направим повече. Ситуацията е много драматична", казал е президентът на Европейската комисия. „Без съмнение Гренландия е една от зоните на планетата, които са най-засегнати от промяната в климата".

Барозу е добавил, че за него било изключително важно със собствени очи да види ефектите от затоплянето.

Гренландия е самоуправляваща се територия принадлежаща на Кралство Дания. Това е най-големият остров на планетата, 81% от който са покрити с леден щит, достигащ на места до 2 км.

Барозу е бил поканен от премиера на Гренландия Ханс Еноксен и от датския премиер Андерс Фог Расмусен да посети ледника Семерек Куйалек на западния бряг на Гренландия, обявен за световно наследство от ООН.

Ледникът се топи с „алармираща" бързина според учените, проявяваща се в по-дълги летни периоди, което пък от своя страна значи, че ловците и рибарите ще имат на разположение едва четири до пет месеца време за лов върху леда, докато преди са имали възможност да ловуват осем месеца.

„За мен е важно да имам директен контакт с местните общности там, където промяната в климата засяга техните начин на живот и стопански приходи. Това е много по- различно отколкото да чета добре разработваните брифинги, които получавам и като се върна в Брюксел, ще продължа битката си за по-амбициозна политика в борбата с промяната в климата", казал е шефът на Еврокомисията за датска новинарска агенция.

Барозу е посочил, че се надява главните елементи на нов договор, който да замени изтичащият през 2012 протокол от Киото, да бъдат договорени още на срещата на ООН за климата през декември в Бали.

„Очевидно е, че няма да се справим без обвързващи цели и глобално поети отговорности", добавил е той.

В петък, 29 юни, Европейската комисия излиза със Зелена книга „Адаптиране към промяната в климата в Европа - възможностите за действие на ЕС". Проектът за документ предупреждава, че без предхождащо планиране, европейските страни ще бъдат поставени пред задачата да отговарят на „все по-чести кризи и природни бедствия".

Според източници, запознати с документа, в него пише че природните промени ще костват много финансови средства на Европа и са заплаха за социалните и икономическите им системи. Заключението гласи, че всеки европейски гражданин по един или друг начин ще бъде засегнат и е необходимо най-широкото възможно участие на всички членове на обществото.