Предприятията ще получават компенсации заради рекордно високите цени на електроенергията и в бъдеще.
Това увери на брифинг вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова. В понеделник тя се срещна с работодателски организации, като основна тема на разговорите са били рекордно високите цени на електроенергията за бизнеса и съответните мерки, които държавата да предприеме за компенсация на производствата. Припомняме, че в телевизионно интервю премиерът Кирил Петков обеща компенсации все пак да има, но те щели да бъдат формирани по нова методика.
В момента обаче се работи по точната методика, по която ще бъдат давани въпросните компенсации. Работодателите предлагат те да бъдат в размер на 75% от разликата между прогнозната цена на тока, която за декември е 119 лева и пазарната такава. Предлага се и такива компенсации да бъдат давани и на фирми, които купуват на цена над 150 лева, тъй като има предприятия с дългосрочни договори, които плащат по-малко и така биха били свръхкомпенсирани.
"Цените на електроенергията са в пъти по-високи отколкото бяха миналата година по това време. За да бъде конкурентоспособна българската икономика, тя трябва да получава енергия на цени, подобни на нейните конкуренти. В момента конкурентите ни извън ЕС се снабдяват на по-ниски в пъти цени", каза председателят на АИКБ Васил Велев.
Нинова и ведомството й ще внесат конкретни предложения в близките дни. "Даваме си сметка, че за да има възможност и средства за всички останали политики - социални, образователни и т.н., е необходима работеща икономика, която да осигурява средствата за тези политики", каза тя.
"До дни ще обявим тези компенсаторни механизми", увери вицепремиерът.
На второ място - имало е консенсус да бъдат продължени политиките за компенсации заради ковид кризата, въведени още от правителството на ГЕРБ - 60/40 и 80/20.
Като трета краткосрочна мярка пък е очертана активната съвместна работа между държава и бизнес в разработването на държавния бюджет за следващата 2022 година, за да бъдат намерени възможно най-оптималните решения.
Нинова очерта и амбициите на ведомството си и в средносрочен план - намаляване на административната тежест за бизнеса не само на думи, а на дела, създаване на здрава връзка между образование и бизнес и облекчаване на начините за финансиране на малките и микропредприятията.
emilioner
на 20.12.2021 в 21:17:10 #1Маааллииии министър на енергетиката и икономиката?Само гледайте и се учете, от мазни червени крадльовци как се прави.Госпожа приватизаторката подготвя голяма уйдурма за много милиони трябва внимателно да гледате и да се учите.