Очакваният икономически растеж за 2006 г. ще бъде над 6%. Той ще бъде е най-високият за последните 10 години, когато ръстът на брутния вътрешен продукт бе между 4-5 на сто, съобщи министърът на финансите Пламен Орешарски, по време на вторият ден от работната среща на лидерите на управляващата коалиция Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган, министрите и депутатите от трите парламентарни групи - БСП, НДСВ и ДПС, започна с представяне на основните приоритети, заложени в първия проектобюджет на България като страна-член на Европейския съюз.
В четвъртък той бе приет на първо четене от Народното събрание.
Преките чуждестранни инвестиции тази година ще достигнат рекордните над 3 млрд. евро, посочи финансовият министър. Към края на октомври те са 2,8 млрд. евро, без да са включени приходите от приватизация. С тях сумата се превръща в абсолютен рекорд. За първи път от 7-8 години ръстът на експорта започва да изпреварва вноса. Според Орешарски това дава основание да се смята, че тенденцията, започнала през 1998 г., е на път да се пречупи и че през следващите години външноикономическите дисбаланси няма да бъдат толкова силни. „Икономиката ни става все по-конкурентоспособна. Присъединяването ни към ЕС, за разлика от широко разпространеното мнение, че ще доведе до ценови натиск и покачване на инфлацията, в редица сектори ще успокои цените. Не споделям мита за ценови шокове", каза още финансовият министър.
Очакваният ръст на БВП през 2007 г. е 5,8%. Това е с три процентни пункта повече от прогнозирания икономически растеж в Европейския съюз. Очакваната средногодишна инфлация е 4,4 на сто.
Бюджет ‘2007 е първият бюджет на България като пълноправна страна-член на Европейския съюз. Присъединяването ни към Общността и достъпът до фондовете ще предоставят безпрецедентна възможност пред българската икономика - ресурсите ще се използват за ускоряване процеса на конвергенция, продължаване на реформите и нарастване на инвестициите за модернизация на българската икономика. В консолидираната фискална програма за 2007 г. е извършено обвързване на европейските фондове в общата бюджетна рамка при спазване на ограничението за големината на публичния сектор, запазване на макроикономическата стабилност и реализиране на приоритетите на правителството. Те са - максимално усвояване на средствата от европейските фондове, повишена социална насоченост и изграждане на модерно общество, основано на съвременните информационни технологии, иновации и повишаване качеството на човешкия капитал.
От 1 юли 2007 г. с 8,5% ще бъдат увеличени пенсиите, а заплатите ще бъдат повишени с 10 на сто. От следващата година минималната работна заплата се покачва от 160 на 180 лв., а необлагаемият минимум ще бъде 200 лв.
Предвижда се излишъкът по консолидираната фискална програма за 2007 г. да бъде 385,6 млн. лв., което е 0,8% от планирания БВП. Той е съобразен с негативния баланс по текущата сметка, очаквания натиск върху вътрешното търсене вследствие на притока на европейските фондове и цикличното развитие на икономиката.