България ще търси енергийна независимост чрез всеобща енергийна зависимост. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров по време на форума "Икономическото партньорство САЩ - ЕС: нови възможности за българския бизнес".

Тази формулировка означава, че тези страни, които разполагат с енергийни ресури, ще участват активно в едно сътрудничество за осигуряване и транспортиране на петрол и газ през страната, като по този начин чрез всеобщо енергийно сътрудничество и зависимост, България ще засили своята енергийна независимост, опита да поясни Овчаров.

Към момента, след подписания договор с "Газпром", през България преминават 17 млрд. куб. м транзитна газ. Бъдещият проект за Бургас-Александруполис планира през страната ни да преминава един обем от 30 млн. тона нефт годишно, който ще бъде разширен до 50 млн. тона. Бъдещата инициатива "Набуко" ще осигурява на страната ни транзит от 30 млрд. куб. м газ.

Всички тези проекти ще спомогнат за засилване енергийната независимост на страната и превръщането й във важен енергиен център на Балканите, смята Овчаров.

Планира се България да вземе участие и в проекта за пренос на газ от Турция през Гърция до Италия, който цели да се диверсифицират доставките на газ за региона. Все още подробности по проекта не са ясни, но най-вероятно природният газ ще идва отново от Русия.

Българското правителство и министерството на икономиката и енергетиката в частност ще търсят селектиране на чуждестранните инвестиции към конкретни, точно определени сектори и области на икономиката.

Не са ни нужни всякакви инвестиции, а само такива, които да ни гарантират дългосрочно ефективно развитие, каза Овчаров.

България ще се насочи към 3 приоритетни области: високотехнологични производства, инвестиции в низкоемки производства и такива, осигуряващи максимално използване на наличната квалифицирана работна ръка.

Към момента България разполага с 2% по-ниска енергийна зависимост спрямо средната за ЕС, като успява максимално на 100% да оползотвори всички свои енергийни ресурси- в това число ядрена енергия, ВЕЦ, ТЕЦ, заяви Овчаров.

По думите му България играе ключова роля за икономическата и политическа стабилност в региона. Преките чуждестранни инвестиции за последните 2 години са равни на всички чужди инвестиции за предходните 15 години, сметна министърът. Това доказва доверието на международния бизнес и чуждите финансови организации към нашата страна, смята той.

За 2006 г България и била на 1-во място по конкурентноспособност на инвестициите в ЦИЕ и на 9-то в света. Относно сферата на енергетиката България заема 2-ро място по привлекателност за чужди инвестиции.