Анализаторите прогнозираха индексът на потребителските цени, който е стриктно следен от икономистите, да е без промяна през август, след като в предходния месец реализира 0.1% ръст. Без да включваме силно изменчивите цени на горивата и хранителните продукти излиза, че инфлацията все пак се е повишила с 0.2% през август.
Търговското министерство на САЩ изнесе и информация за годишния темп на новото строителство, което през август е било 1.331 млн. къщи. Това е доста по-малко от прогнозираното число от анализаторите за нови 1.35 млн. къщи на годишна база. За юли има възходяща ревизия на данните, като новата информация, е че тогава са били засечени нови 1.367 млн. къщи в САЩ.
Този показател е с най-ниската си стойност от юни 1995 г., когато в САЩ е имало ново строителство от едва 1.281 млн. жилищни единици.
Коментарите на икономистите по въпроса с потребителските цени е, че в три от четирите категории на CPI (consumer price index) данните са по-добри от очакваното. Това е вярно за цялостната инфлация на месечна и на годишна база, като само основният ценови индекс (без горива и храна) се покачва. Това показва нещо много важно, а именно липса на инфлационен натиск.
Сега капиталовите пазари могат да са спокойно, че ФЕД няма да размисли за вчерашното си решение и да заговори за нов курс в паричната политика. Припомняме, че Бернанке и колегите му банкери намалиха федералната фондова лихва с 50 базисни пункта до 4.75%, за да подпомогнат икономическата активност в страната. Това обаче се прие от икономистите с доста резерви, тъй като инфлационния баланс лесно може да бъде нарушен от подобна рязка стъпка.
Днес доларът започна бавно да възвръща стойността си спрямо еврото и останалите световни валути. Веднага след заседанието на Федералния резерв снощи, американската валута беше силно разпродавана, докато капиталовите и стокови пазари направиха шеметно възходящо рали. В момента еврото се котира за $1.3975, а американските индекси Dow Jones и NASDAQ са на зелено съответно със 72.02 пункта до 13,811.41 и с 22.02 до 2,673.11.