Оттеглените реформи в Плана за възстановяване и устойчивост трябва да бъдат заместени от други, с които отново да бъде значително намаляването на въглеродния диоксид. Към днешна дата в Министерски съвет и в Министерство на енергетиката не са идентифицирани разработени алтернативни решения за предоговаряне на реформи в ПВУ. Това стана ясно от думите на премиера Николай Денков от трибуната на Народното събрание. Той отговори на въпрос на депутата от БСП Георги Гьоков относно предприети действия за изпълнение на Решението на 48-ото Народно събрание от 12 януари 2023 г. за задължаване на Министерския съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в част "Енергетика".
По думите му към Европейската комисия не е подадено искане за промени в ПВУ.
По време на управлението на служебното правителство няма напредък по процеса на промени в ПВУ, в съответствие с решението на Народното събрание, посочи Денков.
Трябва да се комбинират социалните аспекти с технологични аспекти, каза Денков и открои, че министърът на енергетиката е от района на Стара Загора и ще може да приложи концепциите си за държавните мини. Когато анализът бъде ясен, когато има ясен план как да се осъществи преходът с какви инвестиции и в каква времева рамка, разговорите с ЕК ще вървят успоредно.
Разговорите с ЕК продължават относно очакваните и исканите промени в ПВУ. Целта на редовното правителство е предложение за изменение на Плана за възстановяване, което отразява настъпилите промени в последната една година.