Европейската комисия поднови усилията си за постигане на общоевропейска патентна система, съобщава от Брюксел EUOBSERVER. Възниква надеждата, че проточилата се 20 години патова ситуация, която пречи на иновативността в съюза, ще бъде решена.

Във вторник, 3 април, Брюксел е публикувал визията си за подобряване на дейностите, свързани с правата на интелектуалната собственост в Европа. Един патент на Общността ще бъде най-предпочитаният и правно надежден отговор на сегашните предизвикателства.

Според европейския комисар за вътрешния пазар Чарли МакКрийви, ЕС е длъжен да направи това, защото патентите са движещата сила на иновацията, ръста и конкурентноспособността.

Европа изостава далеч зад САЩ и Япония в патентната си дейност поради бавната и скъпа система. Патентната система сега представлява букет от национални патенти, които трябва да се преведат на всеки от официалните езици на общността, ако се цели действието им на цялата територия на Евросъюза.

Например, компания, която иска да запази изобретението си в 13 от 27те членки на ЕС, ще трябва да плати 11 пъти повече отколкото за американски патент и 13 пъти повече от японски.

Различните системи за правно уреждане на патентните в Съюза допълнително увеличават разходите и причиняват правна несигурност, тъй като патентите трябва да минават през националните съдилища.

„Съдебният процес е просто неприемлив за малки и средни по размер предприятия", казва представител на Директората на комисията за вътрешния пазар. Служителят обяснява, че всяка стъпка в национален съд на първа инстанция струва между €50,000 и €1.5 млн.

Допълнителен риск се съдържа в това, че националните съдилища винаги имат особена гледна точка и разглеждат всеки патентен иск по различен начин, често достигайки до конфликти в диспутите за патентите: „Диагнозата е ясна от доста време. Сега е време да се намери лек за юридическата ситуация в Европа".

От две десетилетия се търси изход от фрагментарния и обременителен патентен модел, но досега безуспешно. Преди четири години например бе работено върху план за въвеждане на един единствен за цялата общност патент, който ще осигурява на инвеститорите защита в целия ЕС, но въпросът за езиковия режим за новата патентна система не позволи на преговарящите да достигнат до споразумение.

В предложението на комисар МакКрийви подобрението на юридическата система за патентите е приоритет номер едно.

Според МакКрийви, ЕС трябва да създаде уеднаквена съдебна зона на европейските патенти и бъдещите патенти на комисията. Тя да обхване камарите от първа инстанция на различни места в ЕС и напълно централизиран апелативен съд - това ще е Съдът на европейските общности - като краен арбитър на дискусиите за патентите.

Европейската юридическа единна патентна система ще проправи пътя за прогреса към създаване на приемлива и правно сигурна патент на общността, се посочва в документа на комисията.

Брюксел се надява на подкрепа на идеите си през срещата на министрите за конкуренцията през юни. Формалното предложение вероятно ще бъде отправено по време на португалското президентство във втората половина на годината.

Счита се, че по-силен тласък патентната реформа ще получи по време на пролетната среща през 2008, свързана с Лисабонските цели за превръщане на Европа в най-динамичната и конкурентна икономика.