До един месец се очаква Европейската комисия да даде становище по последните промени в Наредба 26, с които ще бъдат уредени директните продажби от фермите, очаквани от малките производителите, пише farmer.bg.

Предишният вариант на наредбата усложняваше процедурите и стопаните нямаха стимули да ги развиват. Затова и директните продажби така и не проработиха.

Хората трябваше да осигуряват условия като в мандрите, при които се изискваше производствените помещения да имат по няколко врати, за да няма кръстосване на етапите от производство.

За дребните производители, които искат да подквасват млякото и да правят сирене и кашкавал в домашни условия и да ги продават директно, това се оказа пречка. Затова малцина инвестираха, най-вече в покупка на млекомати.

От наредбата частично успяха да се възползват единствено пчеларите. В резултат на това иначе добре замислената идея да се насърчават дребните производители да предлагат традиционни продукти, се провали.

За разлика от производителите в Румъния например, където от четири години директните продажби са широко разпространени и почти във всяко село хората продават свободно домашното производство, коментира  Атила Седефчев, овцевъд от Кресненско.

В новия проект на наредбата стопаните вече ще могат да продават домашно произведените продукти не само в региона, където се намира фермата му, но и в съседната област, съобщи Стоилко Апостолов от фондацията „Биоселена".

Апостолов участва в експертната група по подготовката на новите промени, като според нега работата с министерството върви изключително добре. Целта е нормативите да бъдат съобразени с реалните възможности на стопанствата, за да се преодолеят досега съществуващите пречки.