Тежки констатации фигурират в доклада на Европейската комисия за състоянието на енергетиката ни. Една от тях е че в близките 10 години потреблението няма да нараства поради намаляващото население.
Във връзка с това от ЕК препоръчват да се направи нов анализ за състоянието на инсталираните мощности за производството на електроенергия и да се пристъпи към затваряне на най-неефективните и замърсяващи околната среда от тях.
Това заяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева по време на представяне на доклада за енергетиката ни изготвен от еврокомисията. Такъв анализ има и от Световната банка.
Според анализа на финансовата институция, представен от министъра на икономиката енергетиката и туризма, наличните ни мощности ще са в повече дори и през 2030 година.
Сред другите констатации са непрозрачност в сектора обусловена от това, че всичките дружества в енергетиката са под капака на Българския енергиен холдинг. Като неефективна и непрозрачна е оценена и работата на ДКЕВР.
Въвеждането на ВЕИ също не е станало по най-ефективния начин. Заради задължителното изкупуване на електроенергията произведена от тях, според анализа на Световната банка, в енергийната система ще се генерира дефицит от над 1.2 млрд. лв. годишно. Припомняме че ДКЕВР планира точно същата сума да задели за ВЕИ-тата през следващия регулаторен период.
Не е ефективна и системата за защита на енергийно бедните или тези домакинства, които дават над 10% от доходите си за енергийни сметки. Такива в България са около 61% от населението. Според докладите на СБ и Европейската комисия трябва тези помощи да се разширят.
Друг проблем са т.нар когенерации които са инсталирани в топлофикациите и някои заводи. Според докладите те са неефективни въпреки, че добавката която фигурира в сметките на всичи потребители в високоефективно комбинирано производство. Това според анализите направени от международните експерти означава че те не трябва да получават толкова високи цени за електроенергията, която произвеждат.
Сред препоръките в двата доклада са да се изсветлят конфликтите на интереси в държавните енергийни дружества и ако се установят такива да се забрани на виновните лица да работят в енергетиката
Също така трябва да се преразгледа формирането на енергийния микс.
Капацитетът на енергийния регулатор да бъде увеличен е друга препоръка в докладите. Министърът на икономиката енергетиката и туризма Асен Василев заяви, че в момемнта с тежката задача да ценообразуват в ДКЕВР са нагурбили 15 експерти, което е изключително малко като бройка.
vesso65
на 28.05.2013 в 23:33:24 #3Тия защо не слушат лидерите на БСП.Те ни осветлиха преди 3-4 месеца,че ни чака режим на тока.
t_point
на 28.05.2013 в 20:48:29 #2Ако са и в повече Германия да си затвори мощностите..
t_point
на 28.05.2013 в 20:47:10 #1в близките 10 години потреблението няма да нараства поради намаляващото население - така е, но потреблението навсякъде около България ще расте главоломно, особено в Турция.