Към 320 млн. лв. имат да получават ЧЕЗ, Енерго про и ЕВН от НЕК за разходи, свързани с изкупуването на електроенергията , произведена от ВЕИ.

Това заяви председателят на управителния съвет на Енерго про Пламен Стефанов по време на изслушване в парламентарната комисия по енергетика. Стефанов обобщи числата за трите ерепета, защото той е официален техен представител в друг форум - Общественият съвет към Министерството на икономиката и енергетиката.

Той посочи, че всички електроразпределителни дружества са в много тежко положение и са изправени пред заплахата от финансова несъстоятелност. Двете дружества на Енерго про - разпределителното и търговското на този етап отчитат натрупана загуба от над 140 млн. лева. В нея влизат 43 млн. лв., неразплатени от НЕК средства, които дружеството е издължило предварително на ВЕИ производителите.

Председателят на управителния съвет на Енерго про заяви, че заради натрупаните дефицити, инвестиционната програма на дружеството се осъществява с по-бавни темпове от миналогодишните.

Не можем да направим инвестиции в основната инфраструктура от миналата година насам, заяви Стефан Апостолов от дружеството. Компанията е в практически фалит, като за изминалия месец не сме платили на работниците пакета от социални надбавки (средства за дрехи, храна и др.).

Пламен Стефанов припомни, че Енерго про са поискали още през март увеличение на услугите които предлагат с 10%, но при новия ценови модел тази промяна може и да е по-малко.

Ако цената на електроенергията не ни покрива реалните разходи за експлоатация на мрежата, от 1 август трите ерепета ще фалираме едновременно, заяви още Стефан Апостолов.

Ще се опитаме да променим правомощията на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране. Това заяви председателят на Комисията по енергетика Рамадан Аталай в отговор на коментари от представители на Енерго-Про.

Те посочиха, че биха искали със закон да се задължи ДКЕВР да прави редовен регулаторен одит и да е ясно, какви са реалните разходи на дружествата.

Има одитен доклад, че ЕРП-ата са аутсорсвали всички дейности, с които са лицензирани в нарушение на всички нормативни актове, каза заместник-председателят на Комисията по енергетика и представител от „Атака" Магдалена Ташева. По нейни думи ЕРП-ата са изнесли над 3 млрд. лева за 2011 година.

Тези числа бяха посрещнати с недоумение от представителите на електроразпределителните дружества. По думите им такива суми няма в българската енергетика в едногодишен период.

Представителте на ЕВН посочиха, че на този етап имат финансов дефицит от близо 215 млн. лева. Това заяви по време на изслушването Йорг Золфелнер, председател на управителния съвет на дружествата. По думите му само от това че беше удължен регулаторния период до края на този месец, компанията е натрупала загуби от 30 млн. лева.

34 млн. лв. са невъзстановените разходи на ЧЕЗ от НЕК за закупена енергия от ВЕИ производителите. Това заяви Кремена Стоянова от енергийната компания. По думите и електроразпределителното дружество прави разходи, които не му се признават, а те са в размер на около 100 млн. лева.

Преди нея говори председателят на управителния съвет на ЧЕЗ България Петър Докладал, който заяви, че откакто е извършена приватизацията са подменени 20 хил. километра електропроводи, а в последните години, въпреки кризата, дружеството дори е увеличило инвестициите с 30%.