Европейският комисар по вътрешни работи Сесилия Малмстрьом днес откри Портал за имиграция на ЕС - уебсайт с практическа информация за чуждестранни граждани, които биха желали да се преместят в ЕС, съобщава Портал Европа.

Уебсайтът също така е насочен към мигранти, които вече се намират тук и биха искали да се преместят от една държава членка в друга. За всяка категория мигранти сайтът предоставя конкретна информация за процедурите за миграция във всяка една от 27-те страни в ЕС.

Порталът за имиграция на ЕС е първата възможност за достъп до актуална, практическа информация за ЕС и националните имиграционни процедури и политики. Работещи, изследователи, студенти и всички желаещи да се съберат със семействата си, които вече се намират в ЕС, могат да открият информация според нуждите си за държавата-членка, в която биха искали да се преместя.

Порталът предлага директни връзки към уебсайтовете на националните органи, които работят по въпросите на имиграцията. Потребителите могат да открият ясна информация за правата си и за това дали им е нужна виза, за да дойдат в ЕС.

Порталът за имиграция на ЕС обяснява какви са процедурите за законно влизане на територията на ЕС и описва рисковете, свързани с незаконната миграция, като например трафик и прехвърляне през граница на хора.

Мигрантите и потенциалните мигранти ще открият обширна директория за връзки с правителствени и неправителствени организации, които могат да им помогнат. Освен това организациите за помощ на мигрантите, както и имиграционните органи, службите по заетостта и учените могат да използват задълбочената информация, достъпна чрез уебсайта.

Порталът за имиграция на ЕС съществува на английски и френски език на адрес http://ec.europa.eu/immigration/. Подготвят се версии на арабски и испански език, както и подобрения за по-добър достъп от различни технически платформи.

При създаването на Портала за имиграция на ЕС Комисията проведе широки консултации, включващи организации в помощ на мигрантите, профсъюзи, асоциации на работодателите и основани на вяра групи от държавите на произход, транзитно преминаване и крайна цел. Консултациите се проведоха в Белгия, Чешката република, Франция, Германия, Испания и Мали.

В ЕС 20,1 млн. души са граждани на трети държави, което представлява около 4 % от цялото население на съюза.

През 2010 г. държавите-членки на ЕС и държавите, участващи в шенгенското сътрудничество, са издали над 11 млн. визи.
Счита се, че броят на хората, преминаващи незаконно границите на ЕС или на отделни държави-членки, възлиза на няколко стотици хиляди годишно.