Германия до последния момент беше в опозиция, настоявайки, че мерките могат да се отразят негативно на най-уязвимите производители.
„Някои страни членки продължават да имат проблеми с увеличената квота, но мисля, че имаме квалифицирано мнозинство, което се изисква за това решение" - казал е преди срещата на европейските аграрни министри Изток Ярк, министърът на селското стопанство на Словения, която държи ротационното президентство в ЕС.
Европейската комисия препоръча квотите за мляко в ЕС да се увеличат с 2% от април. Според ЕК това трябва да стане първа крачка за цялостно премахване на квотите за мляко, въведени през 1984. Премахването на квотите трябва да се осъществи до 2015 година.
Допълнителните два процента продукция ще влеят допълнителни 2.84 милиона тона мляко на пазара.
Квотите са наследство от времето, когато в Европа се произвеждаха повече млечни продукти, отколкото имаше търсене за износ и консумация, пояснява eubusiness.com. В ЕС се изливаха тонове мляко, за да се опазят цените на приемливо ниво.
Сега обаче цените на храните се покачват в целия свят, сред факторите се числи и нарасналото търсене от Индия и Китай, където замогващото се население променя навиците си на хранене.
Комисарят по селското стопанство на ЕС Мариан Фишер Бойл, пристигнала в деня на срещата на европейските министри, твърди, че изследванията говорели за по-голям поемен капацитет на пазара за млечна продукция.
Комисарят е описала увеличената покупателна способност на Китай и Индия като голяма благоприятна възможност за европейския производител на млечни продукти, не на последно място за европейското сирене (кашкавал), което е с "отлична репутация".
Ако качествените европейски продукти не се наложат на тези нововъзникващи пазари в самото начало, след това ще стане много трудно.
Само че германският министър на селското стопанство остава против. „Аз ще откажа (да подкрепя тази мярка)". ФРГ е главен производител на млечни продукти в Европа.
„Цените вече няколко седмици наред падат и увеличаването на квотите ще постави цените на последващ натиск и бъдещето на голям брой производители ще бъде застрашено".
Германецът е изтъкнал нуждата от осигуряването на специфична помощ за млекопроизводителите в планинските региони, които нямат възможността да се пренасочат в друго производство от млякото, ако цените продължат да падат.
Френският министър на селското стопанство също е изразил резерви. Квотите за тази година можели да бъдат увеличени много внимателно, защото търсене имало. Но решения за бъдещето с големи последици трябвало да се вземат много предпазливо.
Франция се е въздържала,, Австрия и Германия са гласували против. Тяхната опозиция обаче не е била достатъчна да спре увеличаването на квотите за мляко.