Европейската централна банка е под постоянно засилващ се натиск да последва хода на Федералния резерв и да стартира изкупуване на държавни и корпоративни облигации или т.нар. количествени улеснения, които на практика увеличават паричната маса в обращение, за да съживи икономиката в страните използващи еврото, смятат експерти, цитирани от Bloomberg.

Бездействието на ЕЦБ започва да се превръща в нездрава политика, на фона на това че почти всяка голяма централна банка в света започна програми за изкупуване на държавен дълг с цел да се пребори и срещу риска от дефлация. Това заяви Жак Кейло, главен икономист в Royal Bank of Scotland за европейския регион. Натискът, на който е предложена централната европейска банка идва и от поскъпването на еврото спрямо долара, каза още Кейло.

Късно снощи европейската валута направи най-силния си дневен скок за последните девет години достигайки ниво от 1.35 долара, след като поскъпна с четири цента. Това се случи след като Фед обяви плановете си да закупи американски държавни облигации за 300 млрд. долара.

Очаква се силното евро да се отрази негативно на експорта на страните от еврозоната, които вече се сблъскаха със спад на поръчките в глобален мащаб заради рецесията.

Според анализатори ЕЦБ е изправена пред трудни решения тъй като настоящата монетарна политика не е адекватна при конюнктура на глобално забавяне

Припомняме, че лихвата по рефинансиране на Европейската централна банка е 1.5%, и е най-високата сред страните от Г7. Федералният резерв и Bank of Japan вече намалиха основният си лихвен процент до близки до нулата стойности, а този на Bank of England е 0.5%. Всяка една от тези три банки вече обяви, че ще предприеме количествени улеснения, за стимулира икономическия растеж.

Дори и ЕЦБ да прояви инициатива и да вземе решение за изкупуване на държавен дълг, мултинационалната й структура може да се окаже сериозна пречка.

Първата дилема, която може да възникне пред ЕЦБ е облигациите на коя държава да купи. Политически най-правилната идея е да се купуват пропорционални обеми от ценните книжа на всяка една от страните в еврозоната - задача, която макар и да  трудна, не е неизпълнима.

Трудна е защото, централната банка няма юридическата възможност директно да изкупува държавен дълг, но може да го направи на свободния пазар, по механизма  който използва Bank of England

По-голям проблем се явява потенциалният кредитен риск, който съществува при изкупуването на корпоративни облигации, тъй като ЕЦБ не е подкрепена от държавни институции, като финансово министерство.

Отчитайки готовността на Европейския съюз да подпомогне всеки един от членовете на еврозоната, рискът който би поела ЕЦБ обаче е достатъчно малък, за да не бъде пречка пред евентуално решение за покупка на корпоративен дълг.

Съществува и възможността финансовата институция да финансира или по друг начин да насърчи изкупуването на държавен дълг от отделните централни банки на страните в еврозоната, като по този начин количествените улеснения ще могат да бъдат приложени съобразно нуждите на всяка от държавите.