Европейският съюз обеща над $150 млрд. за развитието на дигитални индустрии от следващо поколение през това десетилетие, търсейки начин да стесни увеличаващата се разлика със САЩ и Източна Азия в модерните технологии като полупроводниците и изкуствения интелект, пише The Wall Street Journal.

Новият "Дигитален компас", който ще бъде част от пакета от $2 трлн. за възстановяване на икономиките след пандемията, цели и да увеличи значително технологичната автономия на блока до края на десетилетието.

Нуждата Европа да засили "дигиталния си суверенитет" бе подчертана ясно от търговския спор със САЩ по време на управлението на Доналд Тръмп, както и от растящото геополитическо напрежение с Китай. През последната година проблемите с вериги за доставки, локдаундът, както и недостигът на чипове за автомобилната индустрия — важен компонент от икономиката на региона — засилиха притесненията на столиците относно зависимостта на съюза от други икономики.

САЩ също предприема мерки за намаляване на зависимостта си, най-вече от Китай. Миналият месец президентът Джо Байдън нареди да бъде направен преглед на продуктите и секторите, при които страната може да се изправи пред проблеми с доставките заради фактори, които включват "геополитическо и икономическо съревнование". Първият етап от прегледа ще се концентрира върху високотехнологични продукти като полупроводници, батерии за електромобили, както и критични елементи и минерали.

Новият план на Европа иска да направи европейските бизнеси и обществени услуги по-дигитални, да подобри дигиталните умения на европейците да обнови дигиталната инфраструктура.

Сред по-конкретните цели в него е тази в Европа да се произвеждат поне 20% от полупроводниците от следващо поколение до 2030 г., при 10% днес. Задачата ще бъде трудна, тъй като Европа не може да се похвали с гиганти като Intel и TSMC, а "наливането на пари не гарантира успех, както Китай показа", посочва Дан Уанг, анализатор в Gavekal Dragonomics.