Един нов проект за изграждане на терминал за втечнен природен газ на западния бряг на Африка, макар и още незавършен, вече е приковал вниманието на Европа, пише Асошиейтед прес. Неслучайно през последните седмици той беше посетен от лидерите на Германия и Полша.
Проучванията сочат, че газовото поле край бреговете на Сенегал и Мавритания съдържа около 425 милиарда куб. м газ, което е повече от 5 пъти от цялото потребление на Германия за 2019 година. Терминалът е завършен на около 80%, а добивът се очаква да започне не по-рано от края на следващата година.
"Този проект няма да реши енергийната криза в Европа, но все пак идва навреме, за да помогне за решаване на проблемите в дългосрочен план", казва Гордън Бирел от петролната и газова компания BP, която участва в развитието на проекта. По думите му, "сегашната ситуация в света показва, че разработването на проекти за втечнен природен газ може да има основна роля за гарантирането на енергийната сигурност на отделни държави и цели региони".
Въпреки че Африка разполага с огромни запаси от природен газ, а страни като Алжир са свързани с Европа с газопроводи, липсата на инфраструктура и проблеми със сигурността пречат на производителите от други части на континента да увеличат износа.
Нигерия разполага с най-големите газови залежи на континента, казва говорител на петролното министерство в Абуджа. В същото време, едва 14% от втечнения природен газ, внасян в Европа, идва от тази държава. Проектите в Нигерия се сблъскват обаче с куп проблеми - от корупция и високи цени, до тероризъм и енергийни кражби.
Мозамбик, който едва наскоро откри, че разполага с големи газови резерви, е принуден да бави развитието на проектите, тъй като те са подложени на атаки от действащите в северната част на страната ислямистки екстремисти.
Изправени пред заплахата да бъдат лишени изцяло от руския газ, европейските лидери през последните месеци се обърнаха спешно към други страни производители на синьо гориво - Норвегия, Азербайджан и Катар, но и все повече започнаха да гледат на Африка като на реалната алтернатива.
През юли Италия подписа договор на стойност 4 милиарда долара за внос на газ от Алжир, а месец по-късно Египет сключи споразумение с ЕС и Израел да увеличи продажбите на втечнен природен газ. Сделка с Италия договори и Ангола.
Макар и сделката от юли да даде възможност на най-голямата италианска енергийна компания "Ени" (Eni) да започне добив в Алжир, все още не е ясно кога този газ ще тръгне към Европа, тъй като в договорите липсват конкретни параметри, смятат анализатори.
Същевременно африканските лидери искат страните им да спечелят от "енергийния глад" на Европа, но не възнамерявт да изнасят всичките си енергийни ресурси, тъй като и самата Африка изпитва подобни проблеми. По неофициални изчисления, около 600 милиона африканци нямат достъп до електричество.
На този етап, Алжир е най-големият доставчик на газ за Европа от Африка. Над 60% от добива на газ от континента идва от тази страна и от Египет. Засега обаче, това не е достатъчно за пълна замяна на руския газ, смята Махфуд Кауби, професор по икономика и енергетика в университета в Алжир. "Годишният добив на газ в Русия възлиза на 270 милиарда куб. м, а този в Алжир е едва 120 милиарда куб. м, 70% от който е за вътрешния пазар", казва Кауби.
През настоящата година Алжир е изнесъл по тръби около 31,8 милиарда куб. м, посочва Том Пърди, газов анализатор за "Стандарт енд Пуърс комодити инсайтс". "От важно значение е колко може да бъде увеличен добивът в Алжир, като се има предвид колко много газ потребява тази страна", казва той.
Египет, който се нуждае от твърда валута, няма този проблем и възнамерява да изнася колкото се може повече газ. Страната вече дори намалява климатиците в моловете и светлините по улиците, за да пести и продава. Премиерът Мостафа Мадбули заяви неотдавна, че Кайро се надява на допълнителни 450 милиона долара месечно, като пренасочи 15% от газа, потребяван в страната, за износ, съобщават местни медии.
Мозамбик пък има амбицията да стане важен износител на втечнен природен газ, след като през 2010 г. край бреговете на страната в индийския океан бяха открити големи газови залежи. Френската Total Energies инвестира 20 милиарда долара в разработването им, но миналата година проектът беше спрян заради неспиращите ислямистки атаки. Мозамбикските власти обещаха да решат проблема, за да може работата по проекта "Палма" в провинция Кабо Делгадо да продължи, но засега той си остава "замразен".
gergana-plamenova
на 24.10.2022 в 10:15:42 #2Това е добра новина. Доставките на природен газ трябва да се диверсифицират, колкото се може повече, което ще увеличи конкуренцията между страните износители и ще намали цената на природния газ. В този ред на мисли не трябва да се внася само от Китай, а и от редица други държави.
veska-petkova
на 23.10.2022 в 23:17:50 #1Подобно сътрудничество между държави от Африка и държавите от Европа ще е от огромна ползва и за двете страни. Африканските държави ще имат икономическа полза, а за нас в Европа е важно да осигурим максимално разнообразие от доставчици на природен газ. Развитието на газова инфраструктура с Африка също ще помогне в дългосрочен план Европа повече да не усети недостиг на природен газ. За отделният жител на Европа това ще се отрази положително като му се осигури сигурност в доставките на природен газ за битови нужди и балансирана една предвидима цена на суровината.