По време на днешната (бел.ред. вчерашната) среща на комисията за операции на открития пазар към ФЕД, лихвеното ниво беше съкратено с 0.75 процентни пункта до 2.25%. Това беше напълно според очакванията на капиталовите пазари, които преди решението направиха шеметно рали.

"Днешната проява на загриженост от Федералния резерв заедно с предишните стъпки на Бернанке и компания, би трябвало да подпомогнат финансовите пазари и да възстановят икономическия растеж през втората половина на годината", коментират анализатори веднага след решението на ФЕД. "За съжаление рисковете пред пазара остават високи", продължават те.

Председателят на централната банка Бен Бернанке се опитва да подпомогне ликвидността в кредитната система на САЩ, като прави по-достъпни кредитите и директно инжектира свежи пари във финансовата система. Американската икономика, за която повечето анализатори коментират, че вече е в рецесия отбеляза спад на новите работни места през последните два месеца. Продажбите на дребно и индустриалното производство също са с негативни изменения.

"Монетарната комисия ще продължи да работи в полза на американската икономика, за да подсигури растеж и ценова стабилност", коментирал е Бернанке веднага след решението си днес.

На срещата на комисията днес е било решено да се намали дисконтовоата лихва също със 0.75 процентни пункта до 2.5%. Банкерите ограничиха диференциала между федералната фондова лихва и дисконтовата до едва 0.25 процентни пункта от традиционния 1 процентен пункт. Това се прави с цел по-лесния достъп до краткосрочни кредити на междубанковия пазар и повишаване на ликвидността.

Президентите на ФЕД-Далас и ФЕД-Филаделфия са се обявили за "по-малко агресивна стъпка" по време на заседанието днес.

От началото на годината, Федералният резерв успя да намали лихвеното ниво с общо 2 процентни пункта, което е най-агресивната стъпка на институцията от 80-те години насам. Днешното решение бе предхождано от цяла седмица изпълнена с новини за бъдещи спасителни планове от ФЕД и неговите $900 млрд. резерви в борба с продължаващата кредитна криза.

"Слабото представяне на финансовите пазари влошава перспективата за икономически растеж през тази година, така че това само по себе си изисква по-агресивна намеса", коментираха банкерите от ФЕД.

От старта на ипотечната криза миналия август, американската централна банка намали федералната фондова лихва общо 6 пъти с 3 процентни пункта, а дисконтовата 8 пъти. През това време, най-големите световни банки отписаха активи на обща стойност $195 млрд., тъй като бяха свързани с обезценени облигации финансирани с американски ипотечен дълг.

Половин час след обявеното решение на ФЕД, капиталовите пазари като че ли останаха разочаровани, предвид първоначалните очаквания за лихвено понижение от 1 процентен пункт. Индустриалният индекс Dow Jones се покачва с 220 пункта (+1.9%) до ниво от 12 195 пункта, след като преди новината котировките сочеха +300 пункта. Същото е състоянието и на широкия индекс S&P500, който се покачва с 2.4% от предварителните +3.0%.

За сметка на това обаче, валутните спекуланти като че ли останаха очаровани от липсата на свръх-агресивна стъпка от 1 процентен пункт и не продължиха доларовите разпродажби. От ниво $1.58 за евро, в момента доларът се покачва към $1.5720 за евро и до Y98.70 за долар. Петролът поскъпва с $2.22 до $107.90 за барел, а златото го следва плътно с ръст от $1.70 до $1 004 за трой-унция.