Федералният резерв на САЩ изненада банкерите, като поиска от тях увеличат капитала си преди да им позволи да върнат взетите от правителството заеми, въвеждайки още по-строги изисквания от тези наложени след стрес тестовете през май, съобщава Bloomberg.

JPMorgan и American Express са били уведомени, че трябва да увеличат основния си капитал чрез продажбата на нови емисии от обикновени акции, по-малко от четири седмици, след като двата банкови холдинга бяха информирани, че имат достатъчен капитал, за да устоят на влошаване на икономическата конюнктура.

Допълнителните изисквания на централната банка показват опасения за икономическите и политическите опасности, които може да ударят правителството, ако банките, които върнат взетите заеми, отново бъдат принудени да поискат държавна подкрепа.

Според Bloomberg допълнителните изисквания на Фед също така отразяват продължаващото вече три месеца рали на акциите на финансовите компании, което им позволява далеч по-лесно да се справят с едно ново набиране на капитал.

На 1 юни Фед съобщи, че 19-те най-големи заемодателя в САЩ "трябва успешно да демонстрират достъпа си до публичните капиталови пазари", преди да върнат парите взети по програмата TARP.

От Goldman Sachs не е било поискано да набира още средства, след като привлече 5.75 млрд. долара чрез продажбата на акции през април. По-рано през тази седмицата банката продаде за 1.91 млрд. долара част от своя дял  в Industrial & Commercial Bank of China, като според Bloomberg, операцията не е била свързана с капиталовите изисквания на Фед.

Morgan Stanley, JPMorgan и American Express успяха да привлекат най-малко 7.7 млрд. долара чрез продажбата на акции само през тази седмица.

Решението на Федералния резерв за това кои банки ще получат разрешение да върнат взетите от правителството пари и да есе отърват от наложените им в рамките на TARP ограничения се очаква през следващата седмица.

Според анализ на Фед от 7 май банките могат да загубят $599.2 милиарда за две години при по-песимистичния сценарии, базиран на ниво на безработицата от 10.3% през 2010 г. и икономически ръст от 1.5%.

19-те най-големи банки в САЩ имат привилегировани акции, собственост на финансовото министерство за повече от 200 милиарда долара, като според програмата TARP са им наложени ограничения за бонусите и компенсациите на ръководния персонал.