Европейският съюз саботира собствените си усилия да намали емисиите на парникови газове от развитите индустрии в света, като поставя за себе си по-ниски цели, отколкото за останалия свят,заяви във вторник Грийнпийс, цитиран от Ройтерс.

Европейската комисия в сряда, 10 януари, ще представи новата си програма с мерки по енергийната политика и околната среда. Според тази програма развитите държави ще трябва да намалят емисиите на парникови газове с 30% до 2020 сравнено с нивата от 1990.

А в същото време Комисията ще нареди на 27 - членният ЕС да намали емисиите си за същия период с 20%, с опция целевите стойности да се увеличат, ако международната общност се съгласи на по-широкомащабни мерки.

Но най-важното е, че за Грийнпийс целта на ЕС за 20% редукция на емисиите подкопава шанса за по-високи цели на световната сцена.

„Считаме, че това е политически и научен гаф" - казва Махи Сидериду, директор на Грийнпийс в Брюксел по политиката за климата. Според нея цифрата 20% е получена от политическо пазарене вместо по научен път. „Те дребнаво се заяждат, докато планетата гори" - възмути се Сидериду.

Обаче гафовете не свършват с различния и необмислен аршин. Защото германският канцлер Ангела Меркел е получила предупредително писмо от коалиционните си партньори от SPD, социалдемократическата партия на Германия. В писмото се настоява за твърда линия по отношение на въглеродните емисии. За жалост в противоположна посока.

Правителствени източници са казали за Ройтерс, че Курт Бек, лидерът на SPD, визирайки плановете за модернизация на германската въглищна индустрия и опасностите от загуба на работни места, е настоял за по-ниски целеви нива на емисиите.

Това е особено съществено и тревожно, защото Германия има претенции да бъде лидер в Европа по отношение на екологичната политика. ФРГ се надяваше по време на ротационното си председателство в ЕС да създаде солидни предпоставки за справяне с промените в климата. Енергията и климатът щяха да бъдат приоритети за Германия в следващата половин година. А сега кавгата с емисиите хвърля сянка върху началото на германското президентство, пише Ройтерс.

Комисията и германското правителство до края на януари трябва да се споразумеят за емисиите на въглероден диоксид в периода 2008 - 2012. Бек настоява най-малкото за удължаване на този срок. ЕС разпореди емисиите от Германия да не надвишават 453 милиона тона за 2008 - 2012. Берлин изискваше емисии от 465 млн.т.