Газпроводът "Северен поток" е една от гаранциите за надеждни доставки на руски газ в Европа, а при пускането на "Южен поток" доставките ще престанат напълно да зависят от ситуацията в Украйна. Това заяви в интервю за агенция "Блумбърг" руският премиер Дмитрий Медведев, цитирано от БНР.
Той подчертава, че в момента ситуацията на украинска територия е такава, че не може да се предскаже кой ще бъде начело на страната.
„Ако украинският пазар е стабилен и Киев изпълнява задълженията си, Европа ще може да получава всичко дължимо. Но ние не можем да игнорираме факта, че между Европа и Русия стои Украйна. Затова нашата задача е да успокоим ситуацията там и тя е свързана с това да се договорим за газовото сътрудничество", казва още премиерът на Русия.
При отказ на Европа от руските газови доставки, то руският газ ще бъде пренасочен към Китай, е заяви още в интервюто си Дмитрий Медведев.
Европейският съюз ще отпусне на Украйна първия транш от 100 милиона евро от макрофинансовата помощ на стойност милиард и 600 милиона евро. Заместник-председателят на Европейската комисия Сиим Калас пристига в Киев, където ще разговаря с премиера Арсений Яценюк и с членове на правителството за подпомагането от страна на общността.
Междувременно по заповед на руския президент Владимир Путин подразделенията на въоръжените сили в граничещите с Украйна области се изтеглят, предаде ИТАР-ТАСС. От министерството на отбраната съобщават, че мотострелковите, танковите, артилерийските, инженерните и разузнавателните части са изпълнили ученията в съответствие с плана за бойна подготовка на полигоните в тези райони.
От секретариата на ООН не потвърждават дали са получили обръщение от самопровъзгласилата се Луганска народна република с молба за признаване на суверенитет. По-рано от пресслужбата на сепаратиската власт бе съобщено, че такова обръщение е изпратено до генералния секрeтар на световната организация Бан Ки-мун. Говорителят на ООН Стефан Дюжарик отбеляза, че процедурата по признаване на държави и влизането им в ООН е ясно определена в устава на организацията.
Украинските сили възобновиха рано тази сутрин обстрела в източния украински град Славянск, съобщава представител на проруските активисти. По думите му из града се чуват мощни взривове. При артилерийска стрелба снощи частично са били разрушени жилищни домове в Семьоновка, а местна жителка е била ранена.



USD
CHF
EUR
GBP