Ръководството на руския енергиен концерн „Газпром" обясни защо европейските потребители получават по-малко руски газ. Върху износа на газ за Европа попречиха не студовете, а европейските закони, категорични са от руската компания, цитирани от ИТАР-ТАСС. За пореден път бордът на директорите използва затрудненията в доставките, за да подложи на нова критика Третият либерализационен енергиен пакет на ЕС.

«През първата седмица на февруари не успяхме да удовлетворим всички заявки", заяви вицепрезидентът на „Газпром" Александър Медведев. В интервю за телевизионния канал Russia Today той отбеляза, че потреблението на газ в Русия е скочило с 20%, но това не се е отразило върху газопреносната система, която продължава да работи коректно, поддържайки нормалното за сезона налягане.

Медведев напомни, че за да увеличи износа на газ за европейските потребители „Газпром" построи „Северен поток" по дъното на Балтийско море и се готви да изгради „Южен поток" през Черно море. Тези проекти може да пострадат от Третия либерализационен енергиен пакет на Европейския съюз, който според Медведев забранява на доставчика да контролира тръбопровода и отваря път за ползване на газопреносната мрежа от всички продавачи, уточнява Reuters.

„Ако Третият пакет се приложи в момента, тогава половината от нашия газ през „Северен поток" няма да стигне законно до потребителите. Не вярвам някой да отклони газ от преносната мрежа, но правната рамка на Третия пакет не ни дава гаранции, че това няма да се случи, още повече, че ние газопроводът е построен от нас заедно с Wingas и E.ON", обясни Александър Медведев.

В „Газпром" се надяват, че в Еврокомисията ще ревизират директивите и ще размислят кое е по-важно: мечтата за свободен енергиен пазар или създаване на условия за реална конкуренция.

"Трябва да бъдем готови да посрещнем още по-студени зими, но и да бъдем в състояние да задоволим както националното, така и европейското търсене", отбеляза вицепрезидентът на „Газпром" и добави, че заради студа, а и по психологически причини някои заявки от Европа превишават действително необходимите количества гориво, независимо от факта, че в европейските подземни хранилища се съхранява достатъчно количество, с които да се покрият временни забавени или намалени доставки.

В "Газпром" смятат, че финансовите последици от намалените доставки няма да бъдат катастрофални нито за руската компания, нито за европейските потребители, още повече че през януари "Газпром" е изпълнила почти на 100% заявките за доставки на газ.

Александър Медведев отбеляза, че "Газпром" има право на гъвкаво изпълнение на заявките. "Ако не изпълним дадена заявка, има определени финансови последици за нас, подобни санкции има и за нашите клиенти, когато те не спазват договора и не вземат заявените количества газ. Дори и партньорът да не ползва газ, той плаща на принципа "вземи или плати", подчерта Медведев.

Той обясни, че ако в продължение на една седмица „Газпром" не успее да изпълни договорените заявки, компанията ще плати съответните неустойки, но те не са катастрофални.

Медведев поясни, че по време на големите студове повече от договорените количества са поискали само двама-трима купувачи, които той не назова. Според РИА „Новости" единият от тях е Турция, която поискаха спешно от "Газпром" да увеличи доста от договорените количества.

"Има едно съществено условие, че обемът на недоставеното количество не може да надвишава 10% от предварително договорената заявка. И може много лесно да се изчисли, че ако ние, например, не доставим на клиента 10% от заявените количества, размерът на финансовите санкции в този случай ще съставляват 1% от стойността на договора", обясни вицепрезидентът на "Газпром".

Справка на руския електронен вестник „Взгляд" показва, че през миналата седмица са намалени газовите доставки за 9 европейските страни, членки на ЕС: Полша, Словакия, Австрия, Унгария, България, Румъния, Гърция, Италия и Германия. Миналия четвъртък, 2 февруари, Словакия и Австрия са получили с 30% по-малко газ, Италия - с 24%, а Полша - с 8%.

Докато доставките за България, Словакия, Австрия, Унгария, Полша и Гърция през почивните дни са нормализирани. В същото време доставките за Румъния, Германия и Италия се увеличават, но все още не са достигнали договорените количества.

Студът продължава да оказва сериозно въздействие върху енергийния пазар в Европа. Спот цените на газа се покачват, като котировките за доставки на следващия ден на борсата в Лондон в понеделник, 6 февруари, се повишиха с 28%, до около 530 долара за 1000 куб. м, а това е цена, достигната през март 2006 г.